Ako spomaliť starnutie. Zastavte stres a omladnite o roky

Anti-aging efekt meditácie

Na trhu dostať množstvo anti-aging produktov, ktoré by mali priniesť odpoveď na jednu z najzákladnejších otázok ľudstva: Ako spomaliť starnutie? A pritom to môže byť také jednoduché.

Jednou z najlepších techník je totiž meditácia. Áno, meditácia môže spomaliť proces starnutia. Nie je vôbec potrebné meditovať niekoľko hodín každý deň. Stačí pár minút a podporiť to jogou či mindfulness (vedomým) cvičením. Nejedná sa o žiadnu prevratnú novinku. Meditáciu využívajú východné kultúry už stáročia, pretože im pomáha udržať si mladosť. Je to najmä kvôli schopnosti meditácie redukovať stres, čo bolo viackrát vedecky dokázané. Iste ste si už všimli, ako zložitá životná situácia urobila niekoho vo vašom okolí na pohľad starším počas veľmi krátkeho času.

Evolúcia obranného mechanizmu proti stresu

Jednou z dôležitých súčastí pochopenia, čo sa deje s naším telom počas stresu, je porozumenie, ako sa vyvinulo. Počas vývoja obranného mechanizmu proti stresu pritom nešlo o strach z nedodržania termínov či nedostatku financií. V týchto časoch ľudí trápilo skôr to, ako skoliť mamuta či ubrániť sa ataku nepriateľského kmeňa. Telo produkovalo stres aj počas boja proti chorobe, keďže vtedy ešte neexistovala moderná medicína. U ľudí sa vytvoril aj pud boja či sebazáchovy. Pri stretnutí s nepriateľským kmeňom boli náchylní na boj, obrovský mamut ich zase väčšinou primäl k úteku.

Pud boja a sebazáchovy

Pud boja a sebazáchovy nás pripravuje na stresujúcu výzvu, ktorá nás čaká. Mozog najskôr rozpozná stresujúcu situáciu, následne povzbudí telo do akcie – boja alebo behu. Toto ovplyvňuje telo niekoľkými spôsobmi. Tep sa zrýchli, dýchanie je ťažšie a rovnako rýchlejšie. Trávenie sa spomalí, pretože telo sa snaží rozmiestniť zdroje na rôzne akcie. To zahŕňa uvoľňovanie glukózy a tuku do krvného obehu, aby ste mali energiu na vami zvolenú odpoveď na stresovú situáciu. Rovnako je aktivovaná aj zápalová odpoveď organizmu.

Ako stres ovplyvňuje telo

Ak vezmeme všetky faktory opísané vyššie, ich spojením získame vnútorne poškodzujúcu kombináciu. Ak vám však pomôže zachrániť si život, stojí za to ju prežiť. V dnešnej dobe už nemusíme čeliť mamutom, existuje však nespočetné množstvo stresových situácií, od omeškania sa pri vyzdvihnutí detí zo škôlky až po zmeškanie termínu v práci. Moderný život produkuje jednu stresovú situáciu za druhou. Výsledkom je to, že stará metóda boja a sebazáchovy už viac nefunguje. Ak ste napríklad v dopravnej zápche, k prekonaniu neskutočného radu áut vám nepomôže ani boj ani útek. Vaše telo reaguje podľa týchto pudov, avšak je to zbytočné. Stres udusíte v sebe, a ten spôsobuje škody vo vnútri organizmu.

Teloméry a ich vplyv na stres

Teloméry sú proteínové zakončenia na konci každého chromozómu v tele. Počas bunkového delenia sa chromozóm replikuje, tento proces skracuje telomér. Ak sú teloméry príliš krátke, bunka sa nemôže ďalej deliť a replikovať. To spôsobuje urýchľovanie starnutia a choroby s ním spojené. Tento objav motivoval vedcov v snahe o predchádzanie skracovania telomérov. Ak by sa to podarilo, spomalilo by sa vnútorné a vonkajšie starnutie.

Pomôcť tomu môžete aj vy, a to zmenou životného štýlu. Zdravý životný štýl totiž okrem nezdravej stravy účinne bojuje aj proti stresu. Elizabeth Blackburnová, nositeľka Nobelovej ceny za výskum telomérov, odhalila ich pôsobenie na proces starnutia. Skúmané boli matky starajúce sa o chronicky choré deti, ktoré sa samozrejme nachádzali v permanentnom strese. Sledovaný bol najmä vplyv tejto skutočnosti na ich teloméry, ktoré boli kratšie v porovnaní s druhou skupinou matiek, ktorých deti boli zdravé. Teloméry prvej spomínanej skupiny boli staršie o 10 rokov, čo je veľmi výrazný rozdiel.

Meditácia ako anti-aging riešenie

Teraz už vieme, že stres urýchľuje starnutie organizmu. Taktiež vieme, že meditácia preukázateľne poskytuje redukciu stresu. Pre väčšinu ľudí praktizujúcich meditáciu je táto metóda nápomocná pri manažovaní stresu v ich živote. Otázkou je, či meditácia ako redukcia stresu dokáže spomaliť proces starnutia. Výskum dokázal, že teloméry u ľudí praktizujúcich meditáciu sa predĺžili. Rovnako bolo dokázané aj to, že:

• po intenzívnej meditácií bola zvýšená produkcia telomeráz (telomerázy pomáhajú obnoviť a predĺžiť teloméry po deľbe buniek)

• 15 minút meditácie každý deň podporuje tvorbu telomeráz

• Zen meditujúci majú o 10% dlhšie teloméry ako ľudia podobného veku a životného štýlu, ktorí nikdy nemeditovali

Zen meditujúci majú efektívnejší a zdravší prístup k životným udalostiam spojeným s veľmi negatívnymi emóciami. Namiesto toho, aby ich potláčali, sa im snažia čeliť. Tento spôsob pomáha spomaľovať znaky starnutia.

Ostatné benefity meditácie

Okrem spomalenia procesu starnutia prináša meditácia aj tieto výhody:

• je zadarmo – čo kontrastuje s niektorými nákladnými kozmetickými procedúrami
• nemá žiadne vedľajšie účinky, jediné čo potrebujete, je vyhradiť si pár minút pre seba – každý z nás je schopný si pre seba ukradnúť aspoň 15 minút denne
• počas meditácie sa zlepšuje koncentrácia, čo redukuje stratu pamäte a zlepšuje pozornosť
• budete šťastnejší, čo tiež pomôže spomaliť proces starnutia
• meditácia redukuje pocity úzkosti a zlepšuje celkové emocionálne zdravie
• budete sebavedomejší, lepšie pochopíte, kto vlastne ste
• zlepší sa váš spánok
• zníži sa váš krvný tlak
• meditovať môžete kdekoľvek