Ako som sa zbavila Melasmy(hyperpigmentácie). Spoznajte tajomstvo Omega3 a stavte na skutočné potraviny

Trpíte melasmou (melazmou) alebo hyperpigmentáciou? V tomto článku sa dozviete, ako sa jej zbaviť prírodným spôsobom, iba vďaka zmene stravy.

S melasmou bojujem už roky a tí čo ju majú vedia, aké ťažké je prekryť tieto mapy  pigmentácií makeupom. Skúšala som kadečo, chemické peelingy, laser na odstránenie škvŕn a krémy na bielenie. Ale raz som stretla ženu, ktorá mi poradila olej z treščej pečene. Povedala som si, hmmm…Neverila som, ale bola som zvedavá, tak som to skúsila. Dámy, moja melasma zmizla na 80%. Mne to trvalo to asi 4 mesiace,  olej bohvieako nechutil, ale čo by človek neurobil pre krásu:).  Samozrejme som to podporila aj ďalšími jej tipmi, sérum s vitamínom C  Pure C15 od Medik8 na rozjasnenie pleti a retinolové produkty stále používam. Olej z treščej pečene kúpite v lekárni. Ja mám značku Mollers s citrónovou príchuťou.

Čo je vlastne melasma?

Melasma je druh hyperpigmentácie, prejavujúcej sa tmavými škvrnami na pokožke. Často sa vyskytuje u žien v tehotenstve, počas užívania antikoncepcie alebo menopauzy. Z toho môžeme usúdiť, že je okrem iného spôsobená hormonálnymi zmenami v tele.  

Zbaviť sa jej je veľmi obtiažne, nie je možné ju ani prekryť make-upom. K zlepšeniu stavu tohto ochorenia však môžete prispieť veľmi jednoducho a prirodzene, a to zmenou stravy. Odporúča sa jesť viac zdravých tukov ako maslo, smotana, olej z treščej pečene či kokosový olej, piť surové mlieko, jesť vývar z kostí a filtrovať vodu od fluoridov a iných nečistôt. Stav melasmy sa u niektorých osôb zlepšil o 90% už po 18 mesiacoch takéhoto, možno povedať tradičného, stravovania.

Zlepšenie stavu melasmy po konzumácii „skutočného“ jedla

Poďme si bližšie predstaviť jednotlivé skupiny potravín, ktoré vám určite pomôžu zlepšiť stav vášho kožného ochorenia zvaného melasma:

Olej z treščej pečene

Omega-3 mastné kyseliny sú kľúčové pre prevenciu a liečbu melasmy. Pomáhajú chrániť pokožku pred slnečnými lúčmi a ich najlepším zdrojom je práve olej z treščej pečene (ideálne extra panenský). Odporúčaná denná dávka je ½ až 1 čajová lyžička oleja denne (v prípade detí stačí polovica).

Morské plody

Morské plody sú taktiež výborným zdrojom omega-3 mastných kyselín. Aby ste však telu dopriali ich rovnaké množstvo ako v prípade oleja z treščej pečene, museli by ste ich zjesť oveľa viac (1 čajovú lyžičku oleja z treščej pečene môžeme prirovnať k približne 340 gramom lososa týždenne). Toto môže byť príliš nákladné, ak nemáte k morským živočíchom výhodnejší prístup.

Mäso a mliečne výrobky od zvierat pasených na tráve

Takéto mäso a mliečne výrobky taktiež obsahujú omega-3 mastné kyseliny, a to v oveľa väčšom množstve, ako výrobky zo zvierat z tradičného chovu. Odporúča sa aj variť na masle či ghee.

Vývar z kostí 

Vývar z kostí obsahujúcich želatínu vám dodá dostatočné množstvo kolagénu. A pokožka je tvorená práve z neho! Namiesto drahých kolagénových injekcií či krémov ho skúste konzumovať v prirodzenej forme. Okrem vývarov z kostí si ho pridávajte do smoothie a koktajlov. Dajte si však pozor na to, aby pochádzal zo zvierat pasených na tráve. Taký totiž neobsahuje nežiadúce zložky, ako napríklad fluoridy pochádzajúce z krmiva pre zvieratá sprejované kryolitom, ktorý pokožke škodí.

Zdravé tuky z masla, smotany, kokosového oleja, vajec či slaniny

Zdravé tuky bohaté na cholesterol nakŕmia vaše hormóny. A zdravé hormóny sa rovnajú zdravej pokožke. Vymeňte nízkotučné mlieko za plnotučné, do kávy si dajte čerstvú smotanu, jedzte viac syrov a masla, na raňajky si urobte vajcia so slaninou namiesto cereálií – rozdiel sa na vašej pokožke určite prejaví.

Zredukujte fluorid filtrovaním vody a konzumáciou organických potravín

Kryolit, pesticíd na báze fluoridu, je pridávaný do neorganických potravín, ktorým je potrebné sa preto vyhýbať. Fluorid totiž spôsobuje akné a dráždi štítnu žľazu. Ako už vieme, melasma je spôsobená únavou nadobličiek, ktorým fluorid taktiež škodí. A nenachádza sa len v zubnej paste či vode, jeho zdrojom môže byť aj ľadový čaj či kombucha.

Záver

Ak si osvojíte tieto stravovacie návyky, stav vašej melasmy by sa mal viditeľne zlepšiť. Pozor však na ich dlhodobé porušovanie, ochorenie by sa mohlo postupne vrátiť. Možno už nebude také závažné a intenzívne, jeho prejavy však budú viditeľné. Vtedy je najvhodnejšie vrátiť sa k predošlému, odporúčanému spôsobu stravovania. Začnite opäť kupovať organické potraviny, jedzte opäť olej z treščej pečene a vymeňte filter na vodu, ak vám predošlý nevyhovoval. Stav vašej pokožky sa opäť zlepší. 

Svoju pleť naďalej chránim pred slnkom a používam prípravky na báze retinolu, vitamínu C a používam bieliaci krém. Viaceré z vás už majú toto bieliace sérum, potvrdzujem že funguje. Účinky sa ukážu iba pri pravidelnom používaní a správnej ochrane cez deň.

Odporúčam aj antipigmentačnú kozmetiku a doplnky