Celulitída – ako spevniť pokožku na zadku, stehnách, bruchu a rukách?

Bojujem s tou hnusobou celý život – celulitída. Raz ju mám menej a raz viac viditeľnú. Záleží od periódy a momentálneho rozpoloženia. Keď som nervózna viac jem a je to ihneď vidieť. Čo vám poviem…Je to celoživotný boj a dá sa povedať, že vyhrať vojnu – ja a celulitída – sa mi zatiaľ úplne nepodarilo.

Ja na dovolenke, v čase fotenia 49 rokov

Takže čo je celulitída a ako vyzerá? Verím, že každá žena sa s pojmom celulitída už aspoň raz za život stretla, niektoré z nás s ňou bojujú celý život. Celulitída označuje jamky alebo iné textúrne zmeny na koži, ktoré sa vyvinú, keď sa tukové bunky pretlačia cez druhú vrstvu kože nazývanú dermis. Celulitída často postihuje zadok, stehná a brucho.

Pár faktov o celulitíde

 • Viac ako 85 percent žien starších ako 21 rokov má celulitídu, ale u mužov sa vyskytuje len zriedka. Celulitída sa môže vyvinúť bez ohľadu na vek alebo hmotnosť, aj keď sa s pribúdajúcim vekom stáva bežnejšou. Lekársky termín pre to je gynoidná lipodystrofia.
 • Invazívne procedúry, neinvazívne techniky, určité produkty a zmeny životného štýlu môžu znížiť výskyt celulitídy.
 • Účinky prístrojových ošetrení sú však pravdepodobne dočasné. Výsledky majú tendenciu trvať niekoľko dní až 2 roky.

V tomto článku popíšem prostriedky, cvičenia a ďalšie metódy, ktoré môžu znížiť výskyt celulitídy. Popisujem aj možné príčiny a úlohu stravy.

Mnoho faktorov môže prispieť k rozvoju a závažnosti celulitídy, vrátane:

 • fajčenie
 • vysoký príjem alkoholu
 • strata kolagénu
 • tesné oblečenie
 • nevyvážená strava
 • vysoká úroveň stresu
 • dlhodobý zápal
 • zvýšené hladiny tukového tkaniva
 • lieky, ktoré spôsobujú zadržiavanie vody
 • byť dlhodobo imobilný
 • narušená drenáž v rámci lymfatického systému
 • znížená cirkulácia
 • stenčenie kože

Riziko vzniku celulitídy môže zvýšiť niekoľko ďalších faktorov, vrátane:

 • vyšší vek
 • rodinná anamnéza celulitídy
 • bledší tón pleti
 • hormonálna nerovnováha
 • problémy s obličkami

U žien sa rozvíja celulitída, pretože ženské septa pásy sú usporiadané do odlišného vzoru než u mužov. Keď tieto septa pásy strácajú prirodzenú elasticitu, tvorí sa celulitída. Keď sa tieto pásy napnú, pritiahnu kožu a umožnia, aby spodné tukové bunky stúpali nahor. Na koži sa tak vytvorí jamka, ktorá môže pripomínať pomarančovú kôru.

V podstate u žien majú kolagénové pásy tendenciu mať tvar včelieho plástu, zatiaľ čo pásy u mužov majú tendenciu mať skrížené alebo horizontálne vzory. To môže vysvetliť, prečo je celulitída bežná u žien a zriedkavá u mužov.

Domáce tipy na zníženie celulitídy


Aj keď nemusí byť úplne možné odstrániť celulitídu, niekoľko produktov a zmeny životného štýlu môžu pomôcť znížiť jej výskyt.

Zostaňte hydratovaní

Tento bod pozná každý, ale dodržiava len málokto. Pite vodu, aby pomohla pokožka udržať si kyprý a plný vzhľad. Kožné bunky, rovnako ako ostatné bunky tela, potrebujú na svoje fungovanie vodu. Voda tiež pomáha pokožke udržiavať pevnývzhľad pokožky.

Americká asociácia pre cvičenie (ACE) poznamenáva, že tuková vrstva podieľajúca sa na celulitíde zadržiava vodu – dehydratácia môže prispieť k jej jamkovitému vzhľadu.

Každý má iné potreby hydratácie v závislosti od faktorov, ako sú: vek, pohlavie, zdravotný stav, životný štýl, tehotenstvo a dojčenie. Niektoré odporúčania uvádzajú, že väčšina zdravých dospelých žien potrebuje okolo 2,7 litra vody každý deň, vrátane vody z potravy. Nastavte si pripomienkovač v telefóne a pite pravidelne.

Udržiavajte zdravú hmotnosť

Celulitídu môže dostať človek s akoukoľvek váhou. Viac tukového tkaniva v tele však zvyšuje pravdepodobnosť jeho vzniku. Podľa Americkej akadémie dermatológie (AAD) môže byť celulitída ešte viditeľnejšia ak máte nadváhu.

Niektorým ľuďom môže postupné a dôsledné chudnutie pomôcť znížiť prejavy celulitídy. Výrazné chudnutie, najmä rýchle, však môže viesť k uvoľneniu kože. To môže spôsobiť, že celulitída bude viditeľnejšia.

Používajte krémy na spevnenie pokožky

Mnohé krémy, alebo presnejšie etikety na nich tvrdia, že redukujú prejavy celulitídy. Niektoré zložky v produktoch skutočne fungujú a môžu minimalizovať výskyt celulitídy, keď ich človek používa denne, hoci žiadna nemení štruktúru pokožky.

Jednou z týchto je kofeín, ktorý môže dehydrovať tukové bunky a celulitídu tak zviditeľniť. Účinné sú morské riasy, brečtan,  koreň Salacia reticulata. Nájdete vo francúzskej značke Elancyl. Mám skoro 50 a viem, že moja pokožka má už svoje potreby. Cvičím pravidelne, ale napriek tomu sa u mňa hormonálne zmeny ukázali a preto jej potrebujem dať výživu, ktorú potrebuje.

Elancyl Nočný spevňujúci krém proti celulitídeELANCYL Night Slim Design – zoštíhlujúci nočný hydratačný krém

Tiež som sa dočítala, že podľa AAD môžu produkty s 0,3% retinolu, derivátu vitamínu A, pomôcť zhrubnúť pokožku, čo vedie k zníženiu výskytu celulitídy. Mali by ste používať tieto produkty 6 mesiacov alebo dlhšie, kým uvidíte výsledky.

AAD

No nájdite na trhu telový krém s retinolom. To je ako hľadať ihlu v kope sena. Takže som to vyriešila tak, že do svojho produktu značky Elancyl Night Slim Design (alebo iného aj obyčajného telového)– zoštíhlujúci nočný hydratačný krém pridám ešte pár kvapiek séra s retinolom, alebo vytlačím ampulku Monoderma A15. Tak zvýšim antiage potenciál svojho krému proti celulitíde.

Užívajte kolagénové peptidy


Rôzni výrobcovia uvádzajú na trh doplnky výživy, vrátane kofeínového extraktu, extraktu z hroznových jadierok , morských rias a gingko biloby, ktoré pomáhajú proti celulitíde.

Niektoré výskumy naznačujú, že niektoré bioaktívne kolagénové peptidové doplnky môžu mať tento účinok u niektorých ľudí.

V štúdii z roku 2015 vedci rozdelili 105 účastníčok vo veku 24 – 50 rokov so stredne ťažkou celulitídou do dvoch skupín. Jedna skupina užívala 2,5 gramu (g) špecifických bioaktívnych kolagénových peptidov denne počas 6 mesiacov. Druhá skupina užívala placebo.

Účastníci v skupine doplnkov, ktorí vážili v rámci zdravého rozsahu, zaznamenali zníženie celulitídy a zväčšenie hrúbky kože.

Celulitída poškodzuje kolagénové pásy v koži. Užívanie doplnkového kolagénu môže pomôcť opraviť tieto a ďalšie štruktúry a zvýšiť metabolizmus v dermálnych bunkách. Je však potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či a do akej miery môže suplementácia kolagénu znížiť celulitídu.

Má strava vplyv na celulitídu?


Výskum naznačuje, že nutričné faktory môžu hrať úlohu pri rozvoji a závažnosti celulitídy. Napríklad podľa štúdie z roku 2016 môžu diéty s vysokým obsahom tukov, soli a uhľohydrátov prispieť k celulitíde, pretože tuky môžu zvýšiť zápal, soli môžu podporiť zadržiavanie vody a sacharidy môžu pomôcť rozložiť kolagén. Nie dobrá správa. O dôvod viac vyhýbať sa cukru.

Vysoký príjem tuku, soli alebo sacharidov môže tiež pomôcť vytvoriť viac podkožných tukových buniek. Štúdia tiež poznamenala, že niekoľko živín môže pomôcť znížiť celulitídu, vrátane:

 • vitamíny A, C a D
 • zinok
 • polyfenoly, terpenoidy a kremík v ovocí a zelenine
 • protizápalové mono a polynenasýtené tuky

Jedzte viac vlákniny – v celozrnných výrobkoch, ovocí a zelenine – namiesto „prázdnych“ kalorických jedál. Jednoduché alebo „rafinované“ sacharidy nachádzajúce sa v mnohých chleboch, sladkostiach a nealkoholických nápojoch pridávajú kalórie. To vedie k tvorbe tuku, najmä v oblastiach náchylných na celulitídu.

Potvrdenie účinkov diéty na celulitídu si však vyžiada ďalší výskum.

Pohybom proti celulitíde

Vstaňte a hýbte sa. Je to jedna z najlepších liečebných metód. Celulitída síce nezmizne, ale silné svaly pod hrudkovitými partiami môžu spôsobiť, že vaša pokožka bude vyzerať rovnomernejšie. Vyskúšajte trojdielny plán: zdravá strava, svižné cvičenie a rozhýbanie svalov:)

Nebojte sa ani silového tréningu a tažších váh. Ja to robím tak, že 3x do týždňa cvičím s činkami a 2x si dám kardio.

Zhrnutie


Prevažná väčšina dospelých žien má celulitídu a často ju vidieť práve na stehnách. Celulitída neškodí zdraviu, ale asi sa nikomu nepáči a anikto po nej netúži.

Zmeny životného štýlu a domáce tipy pomôžu eliminva´t príznaky celulitídy, ako napríklad:

Niektoré invazívne a neinvazívne procedúry môžu znížiť celulitídu na dlhšie obdobie. Môžu zahŕňať rádiofrekvenciu, laserovú terapiu, odsávanie alebo kombináciu týchto techník.

Pridajte sa k nám a zostaňme v kontakte…

Odporúčané produkty