Trápia vás tmavé kruhy pod očami? Pravdupovediac, je to dosť bežný problém. Môžu sa objaviť v dôsledku genetiky, alergií alebo iných príčin. Nebojte, existujú domáce prostriedky alebo ošetrenia, ktoré vám môžu pomôcť znížiť ich výskyt.
Tmavé kruhy pod dolnými viečkami sú známe aj ako periorbitálna hyperpigmentácia (POH). Môžu sa prejavovať ako odtiene hnedej, modrej, čiernej alebo fialovej farby.
Čo spôsobuje tmavé kruhy pod očami?
Môžu postihnúť kohokoľvek, ale zvyčajne sú častejšie:
- u starších dospelých
- u ľudí s genetickou predispozíciou
- u ľudí s tmavším odtieňom pleti, ktorí sú náchylnejší na hyperpigmentáciu v oblasti očí
Ak vás zaujíma tento problém, v článku je viac informácií o možných príčinách, diagnostike a možnostiach liečby tmavých kruhov pod očami. Tak poďme na to… 😊
Príčiny vzniku tmavých kruhov
Všeobecne sa myslí a predpokladá sa, že najčastejšou príčinou tmavých kruhov pod očami je únava. Môže to byť zavádzajúce, pretože v skutočnosti existuje viacero dôvodov:
Vek
Jednou z najčastejších príčin tmavých kruhov pod očami môže byť starnutie.
S pribúdajúcim vekom má vaša pokožka tendenciu ochabovať a stenčovať sa. Môže dôjsť k úbytku tuku a kolagénu, ktorý pomáha udržiavať pružnosť pokožky. V dôsledku toho sa tmavé cievy pod kožou stávajú viditeľnejšími, čo spôsobuje stmavnutie oblasti pod očami.
Starnutie môže spôsobiť aj to, že slzné žliabky budú vyzerať viac prázdne. To môže spôsobiť, že budete vyzerať unavene alebo staršie.
Únava
Prespávanie alebo nedostatok spánku môže spôsobiť, že vaša pokožka bude matnejšia a bledšia. V dôsledku toho môžu byť cievy a tmavé tkanivá pod vašou pokožkou viditeľnejšie.
Nedostatok spánku môže viesť aj k nahromadeniu tekutiny pod vašimi očami, čo spôsobí ich opuch. Tmavé kruhy potom môžu byť v skutočnosti tieňmi vrhanými opuchnutými viečkami.
Alergie
Alergické reakcie a suché oči môžu vyvolať tmavé kruhy.
Pri alergickej reakcii vaše telo uvoľňuje histamín, aby sa bránilo útočníkovi. To môže spôsobiť svrbenie, začervenanie a opuch očí. Škrabanie svrbivej pokožky môže spôsobiť zápal, opuch a porušené cievy, čo vedie k pozápalovej pigmentácii.
Očná hypotenzíva
Niektoré lieky používané na pomoc pri liečbe glaukómu, ako sú latanoprost a bimatoprost môžu spôsobiť POH.
Tie sa s najväčšou pravdepodobnosťou objavia medzi 3 a 6 mesiacmi po začatí liečby bimatoprostom.
Niekedy môžu byť zmeny trvalé, preto je dôležité, aby ste sa poradili s lekárom, ak spozorujete akékoľvek väčšie farebné zmeny.
Únava očí
Dlhodobé pozeranie na televíznu alebo počítačovú obrazovku môže namáhať vaše oči. Toto napätie môže zväčšiť krvné cievy okolo vašich očí, čo môže spôsobiť tmavé kruhy.
Dehydratácia
Aj dehydratácia môže prispieť k vzniku POH. Keď vaše telo nie je dobre hydratované, pokožka pod očami začne vyzerať matne a oči vyzerajú ako zapadnuté. Je to spôsobené tým, ako blízko sú vaše oči k spodnej časti kostí.
Nadmerné vystavovanie sa slnku
Dlhodobé vystavovanie sa slnku alebo poranenie môže spôsobiť, že sa vám pod očami vytvoria tmavé kruhy. Ide o tzv. pozápalovú pigmentáciu.
Príliš veľa slnka môže produkovať nadbytočný melanín, čo je pigment, ktorý dodáva vašej pokožke farbu. Váš organizmus môže tento prebytočný melanín ukladať pod očami, čo vedie k hyperpigmentácii.
Genetika
Niekoľko štúdií naznačuje, že k vzniku POH môže prispieť genetika. V jednej štúdii z roku 2014 sa u 63% účastníkov zistila silná súvislosť medzi POH a rodinnou anamnézou.
Môže ísť o dedičnú vlastnosť, ktorá sa prejavuje už v ranom detstve. Postupom času sa tmavé kruhy môžu zosvetliť alebo stmavnúť.
Anémia
O anémii hovoríme vtedy, keď je hladina červených krviniek nižšia, ako je normálne. To môže spôsobiť, že budete cítiť závraty, slabosť, malátnosť, dýchavičnosť alebo únavu. V už spomínanej štúdii z roku 2014 sa zistilo, že 50% účastníkov s POH malo anémiu. Pozitívne je, že po liečbe anémie mnohí ľudia uviedli, že im zmizli aj tmavé kruhy pod očami.
Ak máte anémiu, môžete si všimnúť, že vaša pokožka je bledšia ako zvyčajne a môžete mať tmavé kruhy pod očami. Poraďte sa s lekárom o vyšetrení krvi, aby vám skontroloval hladinu železa.
Faktory životného štýlu
Viaceré faktory životného štýlu, ako napríklad fajčenie a pitie alkoholu, môžu byť tiež spojené s rozvojom POH.
Diagnostika tmavých kruhov
Tmavé kruhy pod očami sú veľmi časté. Zvyčajne nie sú dôvodom na znepokojenie.
Napriek tomu, ak sú čoraz tmavšie, opúchajú alebo vás obťažujú, poraďte sa s lekárom alebo dermatológom. Môžu vám pomôcť stanoviť správnu diagnózu a liečbu.
Na posúdenie POH, lekár zvyčajne vykoná niekoľko testov, ktoré môžu zahŕňať:
- vyšetrenie fyzickej a lekárskej anamnézy
- test roztiahnutia očného viečka alebo vyšetrenie na štrbinovej lampe
- vyšetrenie Woodovou lampou, ktoré sa bežne používa na určenie bakteriálnych alebo plesňových infekcií, porúch pigmentácie kože alebo odrenín rohovky
- krvné a pečeňové testy
Lekár potom na základe výsledkov môže klasifikovať váš vzhľad a príčiny POH.
Chcem ešte dodať, že vedecký a klinický výskum o príčinách POH je stále obmedzený, najmä v porovnaní s tým, aké bežné sú tmavé kruhy a koľko ľudí chce liečbu. V roku 2014 bolo v databáze PubMed odhadom 65 článkov na túto tému, v porovnaní so 150 miliónmi vyhľadávaní liečby na Google.
Ako liečiť tmavé kruhy?
Sú určité spôsoby liečby, ktoré vám môžu pomôcť sa zbaviť tmavých kruhov. Tie však majú najmä kozmetické, a nie zdravotné dôvody.
Domáce prostriedky
- priložte si studený obklad na pokožku pod očami na 20 minút
- dostatočne sa vyspite
- udržujte si hydratáciu pitím väčšieho množstva vody a zaradením väčšieho množstva ovocia a zeleniny do svojho jedálnička
- počas spánku si vyvýšte hlavu pomocou ďalšieho vankúša alebo zrolovanej prikrývky
- priložte si na oči na 10 – 20 minút vychladené, namočené vrecúška čierneho alebo zeleného čaju
- používajte očné krémy
- zakryte tmavé kruhy pomocou make-upu
Odporúčam zvážiť aj tieto očné krémy
Lekárske ošetrenia
Na zmiernenie tmavých kruhov sú k dispozícii niektoré lekárske ošetrenia, ktoré sú trvalejšie.
Napriek tomu je dôležité si uvedomiť, že tmavé kruhy nie sú niečo, čo sa musí napraviť. Nie je nič zlé na tom, ak ich necháte tak.
Medzi niektoré lekárske ošetrenia používané na redukciu tmavých kruhov patria:
- chemický peeling na zníženie pigmentácie
- laserový zákrok na obnovenie povrchu pokožky a zlepšenie jej vypnutia
- lekárske tetovanie na vstreknutie pigmentu do stenčených oblastí pokožky
- tkanivové výplne na zakrytie krvných ciev a melanínu, ktoré spôsobujú zmenu farby pokožky pod očami
- odstránenie prebytočného tuku a kože, čím sa vytvorí hladší a rovnomernejší povrch
- chirurgické implantáty z tuku alebo syntetických produktov
- karboxyterapia na zvýšenie prietoku krvi do oblasti pod očami
Pred rozhodnutím o akýkoľvek kozmetický zákrok je dobré sa poradiť s lekárom. Invazívne lekárske zákroky môžu byť drahé a bolestivé a môžu si vyžadovať dlhú rekonvalescenciu.
Často kladené otázky
Ako sa zbaviť tmavých kruhov pod očami?
Niektorým ľuďom môže pomôcť viac spánku, hydratácia a obmedzenie času stráveného pri obrazovke. Pomôcť môžu aj studené obklady alebo očné krémy. Existujú aj trvalejšie lekárske spôsoby liečby tmavých kruhov pod očami.
Sú tmavé kruhy pod očami trvalé?
Tmavé kruhy pod očami môžu prichádzať a odchádzať. Ako dlho budú trvať, môže závisieť od mnohých faktorov, ako napr. faktory životného štýlu, genetika, nedostatky vo výžive.
Aké vitamíny sú vhodné na tmavé kruhy pod očami?
Niekoľko starších štúdií naznačuje, že vitamín E, vitamín C a vitamín K v lokálnych prípravkoch môžu zohrávať úlohu pri redukcii tmavých kruhov pod očami. Mnohé výrobky obsahujú aj retinoid, vyrobený z vitamínu A, ktorý môže upraviť tón pleti.
Tmavé kruhy pod očami môžu byť znakom anémie z nedostatku železa. V týchto prípadoch môže byť na normalizáciu hladiny železa v krvi užitočný doplnok stravy.
Čoho nedostatok spôsobuje tmavé kruhy pod očami?
Jedna štúdia naznačuje, že nízke hladiny vitamínu B12 môžu zvyšovať pigmentáciu pokožky, čo môže prispieť k vzniku tmavých kruhov pod očami.
Tmavé kruhy pod očami môže spôsobiť aj anémia z nedostatku železa.
Ako už bolo spomenuté, 50% účastníkov s POH v štúdii z roku 2014 malo anémiu, hoci mnohí ľudia uviedli, že tmavé kruhy zmizli aj po liečbe ich anémie.
Súvisia tmavé kruhy s pečeňou?
V jednej štúdii sa zistilo, že 7,7 % účastníkov malo tmavé kruhy v dôsledku poruchy pečene. Celkovo však nie je dostatok výskumov, ktoré by to úplne potvrdili.
Záver
U mnohých ľudí tmavé kruhy prichádzajú a odchádzajú.
Môžu byť genetické alebo môžu byť dôsledkom stagnácie ciev (keď sa prietok krvi spomalí a zhromažďuje sa v jednej oblasti) spôsobenej zmesou faktorov životného štýlu, ako je fajčenie, príliš veľa slnečného žiarenia alebo dlhý čas strávený pozeraním na obrazovky.
Tmavé kruhy sú najčastejšie jednoducho súčasťou starnutia. Čo sa táka produktu, ktorý je overený, tak určite odporúčam rozjasňujúci očný balzam od Medik8.
Zvyčajne nie sú dôvodom na znepokojenie. Ak sa však sfarbenie a opuchy zhoršujú alebo vás obťažujú, poraďte sa s lekárom alebo dermatológom. Môžu vám pomôcť stanoviť správnu diagnózu a liečbu.
Ako bojujete proti tmavým kruhom? Napíšte mi do komentára. Ak máte skúsenosť s balzamom od Medik8, budem rada za recenziu.
Pozrite si aj môj Youtube kanál, kde sú perfektné cvičenia aj na oblasť očí
Iveta