Obľúbené produkty

19 mýtov o kráse

Iste ste si všimli, že sa v poslednej dobe venujem rôznym dezinformáciám a mýtom v kozmetike. Prečo? Hlavným dôvodom je to, že tak ako aj vy, aj ja sa čoraz častejšie stretávam s nepravdivými tvrdeniami a všade sú mýty o kráse… Myslím si, že je dôležité o nich hovoriť a dať veci na pravú mieru. Nevravím, že mám patent na múdrosť a všetko viem, aj keď… 😊

Ale to, čo vám zdieľam a prezentujem je z overených zdrojov na základe štúdií výskumných a vzdelávacích tímov… Ak si prelistujete stránky svojho obľúbeného módneho časopisu alebo sa pozriete na blog o kráse, pravdepodobne dostanete množstvo rád.

Prekvapujúco veľa z nich je buď nepresných, alebo nesprávnych. Stretli ste sa niekedy s tvrdením, že suchú pleť možno napraviť len pitím väčšieho množstva vody alebo že brnenie pleti znamená, že výrobok funguje? O tom sme si hovorili aj minule. Teraz som pre vás skompletizovala 20 mýtov… Prečítajte si, čo sa skrýva za týmito a ďalšími mýtmi a čo by malo naozaj fungovať.

Mýtus č. 1: Je jedno, aký obal má produkt

najdôležitejšie je to, čo je vo vnútri, nie samotný obal.

Skutočnosť: Obal je kľúčovou zložkou výrobkov starostlivosti o pleť. Obal musí chrániť samotný produkt vo vnútri pred svetlom a vzduchom, inak môžu kľúčové zložky stratiť účinnosť.

Najlepšie je hľadať produkty s bioaktívnymi zložkami, ktoré sú balené v obaloch, ktoré sú vzduchotesné alebo čo najviac zabraňujú prístupu vzduchu. Nemali by sme sa produktu dotýkať priamo našimi prstami. Je fajn mať výrobok s nepriehľadným obalom alebo s UV faktorom, ktorý ho chráni pred svetlom aj vzduchom.

Mýtus č. 2: Niektoré zložky starostlivosti o pleť pôsobia lepšie, keď sa používajú v noci

pretože pleť sa najlepšie obnovuje počas spánku.

Skutočnosť: Pokožka je v režime obnovy nepretržite a výskum ukázal opak. Pleť sa lepšie obnovuje počas dňa, keď sme aktívni, ako keď odpočívame.

Na základe výskumu je pre pokožku alebo telo optimálny čas na regeneráciu počas dňa, keď je naše telo aktívne a v pohybe. To ďalej stimuluje prietok krvi, kyslíka, obnovu buniek a ďalšie telesné funkcie, ktoré napomáhajú celkovým procesom hojenia a údržby.

Vaša pokožka je vnímavá na rôzne zložky a má z nich úžitok bez ohľadu na to, aká časť dňa je. Používajte produkty a zložky na základe toho, čo najlepšie vyhovuje vašej rutine. Opaľovací krém je samozrejme výnimkou, pretože je potrebný len počas dňa. 😊.

Mýtus č.3: Nikdy by ste nemali vytláčať vyrážku.

Fakt: Ak vyrážku vytlačíte správnym spôsobom, môže vám rýchlejšie zmiznúť.

Štandardné rady o tom, že sa vyrážka nikdy nesmie vytlačiť, sú nesprávne. Nielenže sa to dá urobiť bezpečne bez poranenia pokožky a vzniku chrasty, ale uvoľnením tlaku vo vnútri naplnenej vyrážky sa uvoľní aj látka, ktorá poškodzuje pokožku. Samozrejme, nikdy nechcete poškodiť pokožku, preto by sa táto činnosť mala vykonávať s maximálnou opatrnosťou. Načasovanie je kľúčové, pretože je veľmi dôležité vedieť, kedy je vyrážka pripravená na uvoľnenie svojho obsahu. To, že je pripravená, zistíte, keď na povrchu uvidíte výraznú „bielu hlavičku“ a vyrážka začne vyzerať mierne nadutá. Keď nastane ten správny čas, musíte ju vytlačiť čo najšetrnejšie.

Mýtus č. 4: Označenia výrobkov, ako napr. „čistá krása“ alebo podobné, zaručujú, že výrobok je bezpečný a prírodný.

Skutočnosť: Nikde na svete neexistuje regulovaná definícia toho, čo znamená „čistá krása“, takže každý výrobca môže použiť túto definíciu. Dobrá starostlivosť o pleť je o inteligentnej kombinácii zložiek, ktoré sú bezpečné a účinné.

Pravda je oveľa zložitejšia ako jednoduché presvedčenie, že všetko prírodné je dobré a všetko chemické je zlé. Syntetické zložky môžu byť úplne bezpečné, účinné a udržateľné, zatiaľ čo prírodné zložky môžu byť aj škodlivé a neúčinné. Uzavriem to tak, že každý výrobok starostlivosti o pleť, ktorý používate, by mal obsahovať, čo najpriaznivejšiu zmes nedráždivých prírodných zložiek spolu s inteligentným výberom bezpečných a účinných syntetických zložiek.

Mýtus č. 5: Akné dospelých sa líši od akné tínedžerov.

Skutočnosť: To, čo spôsobuje akné (a môže ho zhoršiť alebo predĺžiť jeho hojenie), je rovnaké pre dospievajúcich aj dospelých. Aj to, čo pomáha kontrolovať a liečiť akné, je rovnaké bez ohľadu na váš vek.

Neexistuje žiadny výskum, ktorý by dokazoval, že akné dospelých sa fyziologicky líši od akné tínedžerov. Niektoré nejasnosti okolo tohto mýtu pramenia z toho, že mnohí dospelí, ktorí bojujú s akné, sa domnievajú, že produkty na aknóznu pleť sú určené pre tínedžerov, takže neriešia hlavnú príčinu ich „dospeláckeho“ akné, ale to podľa výskumov nie je pravda.

Mýtus č. 6: Opaľovacie krémy s veľmi vysokým SPF poskytujú exponenciálne lepšiu ochranu.

Skutočnosť: Opaľovacie krémy s hodnotami SPF nad 50 majú svoje miesto na trhu, ale nebuďme príliš nadšení. V skutočnosti, SPF 100 blokuje len asi o 3 % viac UVB žiarenia ako SPF 30 na základe pravidelného testovania. Hodnotenie SPF sa vzťahuje len na UVB lúče a nehovorí nič o UVA lúčoch, ktoré spôsobujú starnutie pokožky a zohrávajú úlohu pri vzniku rakoviny kože.

Vysvetlím:

SPF je skratka pre „ochranný faktor pred slnečným žiarením“. Toto hodnotenie je časové meradlo, ktoré určuje, akú ochranu pred UVB žiarením poskytuje opaľovací prípravok po nanesení na pokožku. SPF 15 chráni pokožku pred 93 % UVB žiarenia, SPF 30 blokuje približne 97 %, SPF 50 blokuje 98 % a SPF 100 blokuje 99 % na základe regulovaných testov.

Ako zistíte, či opaľovací krém chráni pred UVA žiarením? V tomto prípade je dôležitý parameter o širokom spektre. Na to, aby si prípravok na ochranu pred slnečným žiarením zaslúžil toto tvrdenie, musí prejsť tzv. kritickým testom. Viac o SPF tu.

Ešte jeden veľmi dôležitý fakt o opaľovacom kréme: musíte si naniesť dostatočné množstvo, aby ste dosiahli ochranu uvedenú v hodnote SPF. Štúdie vykonané po celom svete neustále dokazujú, že ľudia majú tendenciu nanášať malé množstvo opaľovacieho krému, často nanášajú menej ako polovicu toho, čo je potrebné na dosiahnutie oficiálneho hodnotenia SPF výrobku. Pravidlo dvoch prstov si pamätáte?

Mýtus č. 7: Denné používanie opaľovacieho krému vedie k nedostatku vitamínu D.

Skutočnosť: Vplyv opaľovacieho krému na hladinu vitamínu D sa u väčšiny ľudí považuje za minimálny. Paradoxne, vynechanie opaľovacieho krému a opálenie je to, čo môže vyvolať nedostatok vitamínu D.

Pravdou je, že každý je vystavený riziku nedostatku vitamínu D bez ohľadu na to, či má svetlejší alebo tmavší odtieň pokožky, a to aj ľudia, ktorí žijú v slnečnom podnebí a celoročne sa zdržiavajú vonku. Vynechanie opaľovacieho krému je prípad, keď riziko výrazne prevažuje nad ziskom, takže to jednoducho nemá zmysel robiť v nádeji, že si zvýšite hladinu vitamínu D. Dlhodobo to negatívne ovplyvní váš vzhľad a potenciálne aj zdravie, čo nie je dobrý kompromis.

Mýtus č. 8: Chemikálie škodia pleti, preto hľadajte kozmetiku s označením „bez chemikálií“.

Skutočnosť: Všetky kozmetické zložky, dokonca aj tie prírodné, sú chemické. Všetko, od vzduchu, ktorý dýchame, cez oceány, rastliny, potraviny, oblečenie až po samotné ľudské telo, je vyrobené z chemikálií alebo sa pri svojom fungovaní spolieha na chemické reakcie.

Musíme prestať vnímať slovo „chemikálie“ negatívne, pretože pravda je taká, že rovnako ako existujú dobré a zlé zložky pre pleť, existujú aj dobré a zlé chemikálie. Bez chemických látok by sme nemali žiadne zložky starostlivosti o pleť.

Dobré chemikálie môžu spôsobiť zlé veci, ak sa ich používa príliš veľa, ak sa používajú nesprávne alebo ak je ich používanie príliš časté (napríklad pitie príliš veľkého množstva vody môže byť aj smrteľné). Mnohé chemické látky, o ktorých sa tvrdí, že sú pre vás škodlivé, sú v bežne používaných množstvách úplne bezpečné ako sú parabény, akryláty, PEG a zložky opaľovacích krémov. Veľmi, naozaj veľmi záleží na dávkovaní.

Mýtus č. 9: Najlepšia je minimálna starostlivosť o pleť

Skutočnosť: Minimálna starostlivosť o pleť môže u niektorých ľudí fungovať. Ak však máte viacero problémov, ako sú jemné linky, vrásky, veľké póry, upchaté póry, nerovnomerný tón pleti, akné, rosacea, seborea, mastná pleť alebo zmena farby, ochabnutosť a podobne, minimálna starostlivosť o pleť nebude stačiť a vaše problémy sa môžu len zhoršiť.

Rutinná starostlivosť o pleť môže byť trochu mätúca, najmä ak ste v starostlivosti o pleť nováčik. A aj to, že ráno a večer musíte urobiť menej krokov, môže znieť lákavo, no nefunguje to pre každého. Množstvo ľudí potrebuje viac. Tak ako pri väčšine vecí týkajúcich sa starostlivosti o pleť, ani tu neexistuje univerzálny plán.

Minimálna starostlivosť o pleť sú síce v móde a môžu niektorým vyhovovať, ale je dôležité zamyslieť sa nad svojimi osobnými cieľmi a problémami v starostlivosti o pleť. Podľa toho si zostavte postup. A nezabudnite trochu experimentovať, aby ste zistili, ktorá kombinácia vám prináša najlepšie výsledky. 😊

Mýtus č. 10: Na poradí, v akom aplikujete produkty starostlivosti o pleť, nezáleží.

Skutočnosť: Pri kľúčových krokoch na začiatku a na konci vašej starostlivosti o pleť je veľmi dôležité aplikovať produkty v určitom poradí a existuje jednoduché pravidlo pre vrstvenie produktov medzi nimi.

Všeobecné pravidlo pre akúkoľvek rutinnú starostlivosť o pleť je, že prvým krokom je vyčistenie pleti, potom nanesenie tonika a následne použitie bezoplachového AHA alebo BHA exfoliantu. Po týchto krokoch aplikujte všetky ostatné produkty v rámci svojej rutinnej starostlivosti o pleť v poradí podľa ich konzistencie, od najredšej po najhustejšiu. Posledným produktom, ktorý nanesiete, je vždy opaľovací krém (nič okrem make-upu by sa nemalo nanášať na opaľovací krém).

Večer môžete podľa potreby zakončiť hydratačným krémom na tvár a očným krémom, hoci ak máte mastnú pleť, možno vám postačí hydratácia, ktorú poskytujú ošetrujúce produkty, ako je sérum. Ak plánujete použiť pleťovú masku určenú na použitie cez noc, použite ju ako posledný krok nočnej rutiny. Ako efektívne vrstviť sa dozviete v tomto článku.

Mýtus č. 11: Suchú pleť vyrieši pitie väčšieho množstva vody.

Skutočnosť: Štúdie ukazujú, že pitie vody navyše má len malý alebo žiadny vplyv na viditeľné zmiernenie suchej pokožky.

V inom článku som spomínala a existuje len jedna štúdia, ktorá naznačuje, že pitie väčšieho množstva vody by mohlo nominálne pomôcť suchej pokožke, ale na to, aby sa dosiahlo zlepšenie, bolo potrebných približne 3,5l vody (je to dvojnásobok ôsmich pohárov vody, ktoré sa zvyčajne odporúčajú). Dôležitejšie je, že zlepšenie bolo také malé, že väčšina ľudí by si v reálnom živote nevšimla rozdiel, pokiaľ by neboli dehydrovaní, a v takom prípade by sa im po obnovení normálnej (nie nadmernej) konzumácie vody pokožka pravdepodobne zlepšila.

Čo môže pomôcť? Aplikácia doplňujúcich zložiek, ako sú ceramidy, kyselina hyalurónová, omega mastné kyseliny, lecitín, elektrolyty, niacínamid, nefrancúzske rastlinné oleje a glycerín.

Mýtus č. 12: Mastná pleť nestarne tak rýchlo ako suchá pleť

Skutočnosť: Nadbytok oleja môže spôsobiť, že jemné linky a vrásky budú o niečo menej viditeľné, ale neurčuje, ako rýchlo pleť starne, ani to, že ste menej náchylní na predčasné známky starnutia.

Na rýchlosti starnutia pleti sa podieľajú nechránené slnečné žiarenie (najväčší vinník), genetika, opakované pohyby tváre (plus ťahanie za pokožku), zdravie, životný štýl, gravitácia a ďalšie faktory. Výskum potvrdzuje, že je nevyhnutné, aby ste sa k svojej pleti správali čo najšetrnejšie.

Dôležité je tiež dbať na to, aby ste každý deň prijímali dostatočnú dávku antioxidantov, zložiek, ktoré pleť obnovujú a upokojujú. A čo je najdôležitejšie, dostatočné množstvo širokospektrálneho opaľovacieho krému s ochranným faktorom SPF 30 alebo vyšším, pretože je to vaša najlepšia obrana proti známkam starnutia.

Mýtus č. 13: Chladivý alebo brniaci pocit znamená, že výrobok funguje.

Skutočnosť: Krátky, niekoľko sekúnd trvajúci pocit mravčenia, ktorý môžete mať napríklad pri použití exfoliačného prípravku, je v poriadku, ale dlhotrvajúci pocit chladu alebo mravčenia je spôsob, akým vám pokožka oznamuje, že je podráždená, a nie, že jej pomáha.

Niektorí ľudia pociťujú mierne, krátkodobé mravčenie, keď skúšajú vyššie koncentrácie exfoliačných zložiek, ako je napríklad kyselina glykolová. Ak je tento pocit krátky (trvá len niekoľko sekúnd) a jemný, nie je znepokojujúci. Prečo? Pretože niekedy ide o prvotnú reakciu pokožky na bioaktívnu zložku. V prípade exfoliačných kyselín výhody, ktoré poskytujú, prevažujú nad krátkym podráždením.

V ideálnom prípade tento pocit ustúpi, keď sa pokožka na exfoliačnú zložku aklimatizuje. Ak sa tak nestane alebo ak sa pocit zhorší, bolo by najlepšie prestať výrobok používať (môže byť pre vašu pokožku príliš silný).

Medzi najčastejšie zložky, ktoré spôsobujú pocit chladu alebo mravčenia na pokožke, patria denaturovaný alebo SD alkohol, mentol, mentyllaktát, mätový olej, gáfor a eukalyptus. Vyhýbajte sa výrobkom, ktoré obsahujú tieto zložky, najmä ak sú uvedené medzi prvými zložkami.

Mýtus č. 14: Tmavé kruhy, najmä tie, ktoré ste zdedili, sa dajú upraviť, ak si zaobstaráte správny očný krém

Skutočnosť: Zbaviť sa tmavých kruhov je veľmi ťažké, ale ešte ťažšie, ak ste tento problém zdedili ako rodinnú črtu. Ak je príčina vašich tmavých kruhov zdedená, očný krém vám veľmi nepomôže, ale lasery a niektoré kozmetické korekčné zákroky by vám mohli pomôcť.

Niektoré tmavé kruhy okolo očí dobre reagujú na zložky, ako je niacínamid, retinol, vitamín C a kyselina azelaová. Pomôcť môže aj používanie bezoplachového exfoliantu s obsahom alfa alebo beta hydroxykyselín a samozrejme, každodenné používanie opaľovacieho krému na minerálnej báze. Ak však máte genetický/fyziologický sklon k tmavým kruhom, na odstránenie príčiny bude potrebné viac než len starostlivosť o pleť.

Mýtus č. 15: Mali by ste sa vyhýbať produktom starostlivosti o pleť a vlasy, ktoré obsahujú sulfáty, parabény a minerálne oleje, pretože všetky tieto zložky predstavujú riziko pre vaše zdravie.

Skutočnosť: Sulfáty, parabény a minerálny olej sú vo svete starostlivosti o pleť brilantnými zložkami, ktorých účinnosť a bezpečnosť dokazujú desaťročia výskumu, napriek tomu sú stále neprávom očierňované a hanobené. Keď si už myslíme, že nespravodlivý negatívny humbuk okolo nich ustúpil, opäť sa rozbehne a často sa k nemu pridávajú nové zavádzajúce informácie.

Parabény sú konzervačné látky potravinárskeho pôvodu a prirodzene sa nachádzajú aj v rastlinách, ako sú maliny, čerešne, mrkva a cibuľa. Minerálny olej je bezfarebný olej bez zápachu, ktorý sa považuje za úplne bezpečný a neškodný pre pokožku.

Mýtus č. 16: Chemické zložky opaľovacieho krému sú pre pokožku škodlivé

Fakt: Takzvané „chemické“ účinné látky opaľovacích krémov nie sú vo svojej podstate škodlivé pre pokožku. Toto je ďalší príklad negatívneho vnímania „chemických“ (syntetických) zložiek, hoci výskumy stopercentne dokazujú, že skutočným nebezpečenstvom je hrozba slnečného UV žiarenia. Všetko, čo urobíte na ochranu svojej pokožky pred slnečným žiarením je skvelé a môže vás ochrániť pred predčasným starnutím a znížiť riziko vzniku rakoviny.

Z technického hľadiska sa všetky zložky opaľovacieho krému (vlastne všetky kozmetické zložky) považujú za „chemické látky“. Existujú dva hlavné typy zložiek opaľovacích krémov: minerálne a neminerálne.

Medzi minerálne zložky opaľovacieho krému patrí oxid zinočnatý a oxid titaničitý. Neminerálne zložky opaľovacích krémov, ako sú oxybenzón a oktinoxát, sa často považujú za „chemické“. Presnejší názov pre tieto neminerálne opaľovacie prípravky je syntetické, pretože sú vyrobené v laboratóriu a pri používaní podľa pokynov sú úplne bezpečné a účinné.

Mýtus č. 17: Mali by ste si vybrať buď BHA, alebo AHA exfoliant a nikdy ich nepoužívať spolu.

Skutočnosť: U niektorých ľudí sa AHA a BHA môžu používať spoločne – buď pri striedavom používaní, alebo pri aplikácii v rovnakom čase – s mimoriadne pozitívnymi výsledkami.

Aj keď nemusíte používať AHA a BHA exfoliant spolu, rozhodne môžete – najdôležitejšie je experimentovať a zistiť, ktorý spôsob aplikácie vám najviac vyhovuje. Kľúčovým dôvodom pre súčasné používanie AHA a BHA exfoliantu je to, či vaša pleť potrebuje dôkladnejšiu exfoliáciu. Môže to byť prípad pre tých, ktorí majú pokročilé známky poškodenia slnkom, hlboké vrásky, upchaté póry a hrbolčeky alebo pretrvávajúcu matnú, šupinatú pokožku.

Mýtus č. 18: Pravidelné profesionálne ošetrenie pleti je nevyhnutnosťou, aby ste sa o svoju pleť starali čo najlepšie

Skutočnosť: Pravidelné ošetrenie pleti nie je podmienkou na dosiahnutie lepšieho vzhľadu pleti a často môže byť stratou času a peňazí. Problematické sú najmä tie ošetrenia tváre, ktoré sa spoliehajú na produkty obsahujúce dráždivé, ktoré ťahajú pokožku, používajú prístroje, ktoré opakovane poškodzujú ochrannú bariéru, alebo používajú paru na pokožku.

Pravdou je, že čistú, zdravú a žiarivú pleť môžete dosiahnuť aj doma, a to dôsledným používaním dobre formulovaných produktov vhodných pre váš typ pleti a vaše problémy. Tento cieľ ide ruka v ruke s každodenným rozumným zaobchádzaním so slnkom. Hoci ošetrenie tváre môže byť relaxačné a v správnych rukách môže krátkodobo priniesť určité viditeľné výsledky, nie je však podmienkou pre skvelú pleť z dlhodobého hľadiska.

Mýtus č. 19: Niacínamid by ste nemali používať súčasne s vitamínom C alebo retinolom

Fakt: Retinol, vitamín C a niacínamid sa môžu používať spoločne bez obáv. V skutočnosti má používanie všetkých troch látok synergický účinok, ktorý zlepšuje vaše výsledky.

Hoci všetky tieto hviezdne zložky sú samy o sebe neuveriteľne účinné, výskum ukázal, že kombinácia niacínamidu s retinolom môže udržať pleť v pokoji a zlepšiť jej znášanlivosť, zatiaľ čo retinol pôsobí aj proti vráskam.

Tieto dve zložky pôsobia odlišným, ale vzájomne sa dopĺňajúcim spôsobom, aby redukovali známky starnutia a zároveň riešili aj iné problémy, ako sú rozšírené póry a nerovnomerný tón pleti. Bezpečné je aj používanie niacínamidu aj vitamínu C, a to buď spoločne v jednom výrobku, alebo v kombinácii z rôznych výrobkov, ktoré navrstvíte jeden na druhý.

Vždy, keď začleňujete nové účinné látky alebo kombinujete prípravky, je rozumné zavádzať ich do svojej rutiny postupne. Pokiaľ ich vaša pleť dobre znáša, môžete frekvenciu používania zvyšovať podľa potreby. A už len zopakujem, skúšajte, experimentujte. 😊

Ak máte chuť, napíšte mi jeden mýtus, ktorému sa čudujete, že ešte ľudia veria a často sa s tým stretávate vo vašom okolí. Za mňa určite mýtus č.  

Iveta

A nezabudnite sa pridať ku nám na Facebook.

Iveta Štecová
Iveta Štecová
Articles: 463

Novinka!

Skincare klub

novinky z oblasti krásy, kozmetiky a starostlivosti o pleť

Ahoj! Volám sa Iveta Štecová. Pomáham ženám spomaliť starnutie pleti a udržať si mladistvý vzhľad, aby sa cítili šťavnato a sviežo v každom veku. Prihlás sa do klubu 15 000+ odberateľov.

Odoslaním formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov v znení súhlasu.