8 príčin starnutia pokožky

Dôvodom sú rôzne faktory súvisiace so slnkom a celkovým starnutím organizmu. Vyhnite sa týmto ôsmym nástrahám a pleť si udržíte dlhšie mladistvú.                                                                      

Starnutie pleti, najfyziologickejší fenomén, je výsledkom mnohých skutočností. Len 20 až 30 % z nich je však geneticky predurčených. Starnutie pokožky teda môžeme ovplyvniť viac ako si myslíme.

Sladkosti

Priveľa sladkostí pleti škodí. Keď cukor prejde do krvného obehu, spojí sa s proteínovými molekulami, vrátane tých, ktoré sa nachádzajú v kolagéne a elastíne. Tak vzniká proces nazývaný glykácia, ktorá spôsobuje stratu kolagénu a elastínu a pokožka ochabuje a vráskavie.

Prevencia: Znížte konzumáciu jednoduchých karbohydrátov nachádzajúcich sa najmä v sladkých nápojoch, cukrovinkách, mede, bielej ryži a bielom chlebe. Tieto potraviny sa rýchlo menia na cukor a urýchľujú glykáciu. Ak si potrebujete dať niečo sladké, zvoľte malý kúsok tmavej čokolády. Antioxidanty v nej obsiahnuté vás ochránia pred voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú vznik jemných vrások. Taktiež zvýšte príjem vitamínu C, napríklad z papáje, jahôd, brokolice, pomarančov či kivi. Podporíte tak produckiu kolagénu. Ak máte radi sladké, stavte na L Carnosine, látku ktorá obnovuje bunky a zastavuje proces gkykácie. 

Časté lietanie

V lietadle ste bližšie k slnku, ktoré môže preniknúť cez okienka a má oveľa vyššiu intenzitu ako na zemi. Z tohto  dôvodu je u pilotov a ostatných účastníkov letov vyššia pravdepodobnosť vzniku melanómu či iného typu rakoviny kože. Vzduch v lietadle je navyše suchý a bez zvláčňovania sa pleť (aj iné tkanivá v tele) jednoducho vysuší.  

Prevencia: Počas letu pite veľa vody, vyhnite sa alkoholu a slaným jedlám, ktoré vás dehydratujú. Natrite sa ochranným krémom s faktorom 15 a viac, a to 30 minút pred nasadnutím do lietadla. Mlieko potrebuje čas, aby sa vstrebalo, až potom účinkuje efektívne. Ak sedíte pri okne, zastrite roletu.

Stres

Stres sa na vás vždy podpíše. Ak ste pod intenzívnym či chronickým tlakom, telo produkuje hormón kortizol, ktorý môže poškodiť kolagén a elastín a znížiť sebaobnovovaciu schopnosť pokožky. Zo stresu môžete nevedomky robiť rôzne grimasy, ktorých pravidelný výskyt vedie k vzniku trvalých vrások.

Prevencia: Dostaňte stres pod kontrolu pravidelným cvičením. Výborná je joga, taiči alebo rýchla chôdza, ktoré majú navyše meditatívny charakter. Nápomocné môže byť aj hlboké dýchanie, ktoré podporuje zdravú cirkuláciu krvi. Stačí 30-minútová prechádzka do práce alebo zopár jogových póz pred spaním.

Doplnok výživy GOOD MOOD od Anna Brandejs. Obsahuje účinné látky na prírodnej báze, ukľudňuje, odstraňuje hnev a úzkosť. 

Výkyvy váhy

Pribraté kilá môžu vašu pokožku pekne napnúť, nadváha však zdvihne úroveň inzulínu (hormón vyrábaný pankreasom, ktorý kontroluje množstvo cukru v krvi) a kortizolu, čím sa zníži množstvo kolagénu. Navyše opakujúce sa priberanie a strata na váhe sa odrazí na elasticite pokožky, na ktorej vznikajú rôzne stopy a previsy.

Prevencia: Snažte sa udržať si váhu na normálnej úrovni, ideálne medzi 18.5 a 24.9 BMI (body mass index – index telesnej hmotnosti).

Strata vláčnosti v strednom veku

S menopauzou telo vyprodukuje menej estrogénu, ktorý stimuluje tvorbu mazu a kolagénu v pokožke. Tá sa stáva suchšou, vráskavejšou a ochabnutou.

Prevencia: Ideálne je poradiť sa so svojím kožným lekárom. Pomôcť vám môžu vhodné krémy či hormonálna terapia. Určite je potrebné zvýšiť príjem vody.

Nedostatok spánku

Vaša pokožka sa sama obnovuje najmä počas noci. Okrem toho, že jej na to nedostatočným spánkom nedáte možnosť, dostávate váš organizmus do stresu, čím uvoľníte viac stresových hormónov.

Prevencia: Každú noc si doprajte aspoň 7 až 8 hodín spánku. Vypnite všetky elektronické zariadenia pol hodiny pred ľahnutím do postele, aby ste sa nerozptyľovali. Ak spíte s tvárou na vankúši, bude vyzerať zvráskavená oveľa skôr. Skúste spať na chrbte.

Depresia

Depresia sa prejaví aj na tvári. Je spojená so zvýšenou úrovňou kortizolu, čo môže oslabiť kolagénové vlákna a znížiť schopnosť pokožky na sebaobnovu počas noci. Navyše, ľudia trpiaci depresiou sú náchylní nestarať sa o seba ako by mali.

Prevencia: Pomôcť vám môže najmä pravidelné cvičenie či konzultácia s odborníkom.

Bicyklovanie či beh na dlhé trate

Ak často jazdíte na bicykli či beháte dlhé trate, ste vystavený UV žiareniu a trasenie pokožky pri týchto aktivitách ju tiež môže poškodiť.

Prevencia: Týka sa to najmä profesionálnych atlétov, šport v žiadnom prípade nezanedbávajte. Vždy sa predtým natrite kvalitným opaľovacím krémom, ktorý môže trochu zmierniť aj silu gravitácie. 

Starnutie po dekádach

V 30-ke: Môže sa objavovať slabá pigmentácia a jemné vrásky v okolí očí, najmä ak sa radi slníte.

V 40-ke: Drobné vrásky sa tvoria okolo očí a na čele, taktiež môžete spozorovať kohútie stopy. Poškodené kapiláry či hnedé škvrny sa môžu vyskytnúť na lícach a póry môžu vyzerať väčšie.

V 50-ke: Vrásky na čele sa prehlbujú a začínajú sa objavovať smiechové vrásky. Škvrnitosť líc sa stupňuje a koža sa počas menopauzy vysušuje.

V 60-ke: Tvár stráca objem a ochabuje, jemné vrásky sa prehlbujú. Tým, čo sa príliš vystavovali slnečnému žiareniu, sa zvýrazňujú a hrubnú hnedé škvrny.

Stavte na retinolové séra, sérum s vitamínom C a depigmentačnú starostlivosť, ktorá je vhodná aj na používanie v letnom období. Sérum White balance Oxy-r rozjasní pleť, vybieli škvrny a pôsobí aj proti vráskam. Omladzuje vo viacerých líniách.