6 tipov pre rast vlasov, ako proti vypadávaniu vlasov?

Prečo vlasy vypadávajú a ako podporiť rast vlasov?

Rodíme sa s kompletným počtom vlasových folikulov, ktoré budeme mať počas nášho života. Môže ich byť 5 miliónov po celom tele, hlava má len 100 tisíc folikulov. Starnutím niektoré z nich prestanú tvoriť vlasy, čoho výsledkom je plešivosť či rednutie vlasov.

Americká dermatologická akadémia tvrdí, že vlasy narastú v priemere 1 – 1,5 centimetra mesačne. To znamená maximálne 18 centimetrov ročne čo sa týka vlasov na hlave.

Rýchlosť rastu vlasov pritom závisí od:

  • veku
  • špecifického vlasového typu
  • celkového zdravia
  • iných zdravotných predpokladov

Vedci zistili, že rast vlasov je sčasti kontrolovaný celulárnou hladinou v tele, avšak stále nepoznáme dostatok možností, ako ho priamo ovplyvniť a urýchliť.

Štádiá vlasového rastu

Rast vlasov prebieha v troch štádiách, ktorými sú:

  • anagén: aktívna rastová fáza trvajúca 2 – 8 rokov
  • katagén: prechodná fáza, kedy vlasy prestávajú rásť, trvá 4 – 6 týždňov
  • telogén: oddychová fáza, počas ktorej vlasy vypadávajú, trvá 2 – 3 mesiace

Každý jeden vlas si týmito fázami prechádza samostatne. Priemerná lebka má 90 – 95 % vlasových folikulov vo fáze anagén, to znamená, že 5 – 10 % vlasov je vo fáze telogén. Každý deň teda vypadne približne 100 – 150 vlasov.

Je možné predĺžiť fázu anagén?

Ako dlho trvá fáza anagén závisí od toho, ako dlhé sú vlasy a či sa bunky vo folikulovej základni rozmnožujú a stávajú sa z nich vlasové bunky. Vlasy rastú, pretože sieťové bunky strácajú trochu zo svojej štruktúry, akonáhle sa dostanú k vrchným folikulom. Odlúčená štruktúra v kombinácii s keratínom tvorí vlasové vlákna vychádzajúce z pokožky.

Vedci stále skúmajú faktory, ktoré sú zodpovedné za to, že telo nedokáže zapnúť fázu anagén. Avšak existujú kroky, ktorými môžete zlepšiť zdravie vašich vlasov počas tejto fázy.

Posilnenie vlasov

Vlasy sú tvorené keratínom a mŕtvymi kožnými bunkami. Neexistuje metóda, ktorou zabezpečíte rýchlejší rast vlasov za jednu noc, avšak istými krokmi predĺžite ich zdravie a silu. Predtým, ako vyskúšate niektoré z doplnkov ako biotín či keratín, poraďte sa so svojim lekárom. Môžu totiž spôsobiť interakciu s liekmi, ktoré už užívate alebo vedľajšie účinky.

Vitamíny a živiny

Mnohé firmy propagujú vitamíny a doplnky stravy pre rast vlasov, avšak tie priamo neovplyvňujú ich dĺžku. Telo potrebuje mnoho energie, aby vlasy rástli. Ak neprijímame vyváženú stravu a živiny, môže to ovplyvniť tento rast. Ideálne je prijímať vitamíny a živiny zo stravy, avšak aj doplnky výživy vám môžu pomôcť.   Odporúčam Brandejs clinic Beautiful Hair

Esenciálne oleje

Pár kvapiek esenciálneho oleja si dajte do šampónu alebo zrieďte s jojobovým olejom. Jedna štúdia ukázala, že tekvicové semienka zvýšili počet vlasov u mužov trpiacich vypadávaním vlasov o 40 %.

Vyhnite sa aplikácii esenciálnych olejov priamo na pokožku. Môžete ich zriediť s vhodným základným olejom. Pre rast vlasov môžu mať dobré účinky rozmarínový či pepermintový olej. Základnými olejmi sú: slnečnicový alebo ricínový. Tekvicový extrakt nájdete aj vo vlasovej výžive Iraltone

Povrchové masti

Masti sú vhodné pre ľudí trpiacich stratou vlasov, môžu pomôcť pri ich raste. Štúdie ukázali, že sú vhodné v prípade alopécie. Sú nimi napríklad:

  • Melatonín redukujúci stratu vlasov a zlepšujúci ich hustotu.
  • Minoxidil 5% spomaľujúci vypadávanie vlasov.
  • Propecia.
  • Šampón s ketokonazolom.

Kofeín

Vplyv kofeínu na rast vlasov nebol ešte dokonale preskúmaný, avšak predpokladá sa, že ho zlepšuje. Kofeín už je obsiahnutý aj v mnohých vlasových produktoch, napríklad šampónoch.

Odporúčam šampón Iraltone s kofeínom

Čo ovplyvňuje rast vlasov?

Tieto faktory môžu mať vplyv na rast vlasov:

  • genetika či rodinná história vypadávania vlasov
  • hormonálne zmeny
  • nedostatočná výživa
  • lieky
  • stres
  • úraz poškodzujúci vlasové folikuly
  • iné ochorenia

Treba tiež poznamenať, že ak ste si všimli nevysvetliteľný a náhly úbytok vlasov, je vhodné dohodnúť si termín u svojho lekára. Môže to byť znak nejakého ochorenia.

Rast vlasov počas a po tehotenstve

Tehotné ženy môžu pociťovať rýchlejší rast vlasov. Naopak ženy po pôrode vnímajú ich zvýšené vypadávanie. Počas tehotenstva spôsobuje hormón estrogén zvýšené množstvo vlasových folikulov v rastovej fáze. Po narodení dieťaťa sa tieto folikuly vrátia do oddychovej fázy, kedy má žena pocit, že vlasy vypadávajú príliš rýchlo a často.

Záver

Väčšina faktorov ovplyvňujúcich rast vlasov sú mimo našej kontroly. Najlepšie je predchádzať strate vlasov a ich rednutiu správnym stravovaním. Uistite sa, že konzumujete vyvážene a ste dostatočne hydratovaní. Poraďte sa s lekárom, keď pociťujete náhly úbytok vlasov.

Pridajte sa k nám na Facebook!