6 tipov pre rýchlejší rast vlasov a ako predchádzať ich vypadávaniu

Ako rýchlo rastú vlasy?

Rodíme sa s kompletným počtom vlasových folikulov, ktoré budeme mať počas nášho života. Môže ich byť 5 miliónov po celom tele, hlava má len 100 tisíc folikulov. Starnutím niektoré z nich prestanú tvoriť vlasy, čoho výsledkom je plešivosť či rednutie vlasov.

Americká dermatologická akadémia tvrdí, že vlasy narastú v priemere 1 – 1,5 centimetra mesačne. To znamená maximálne 18 centimetrov ročne čo sa týka vlasov na hlave.

Rýchlosť rastu vlasov pritom závisí od:

 • veku

 • špecifického vlasového typu

 • celkového zdravia

 • iných zdravotných predpokladov

Vedci zistili, že rast vlasov je sčasti kontrolovaný celulárnou hladinou v tele, avšak stále nepoznáme dostatok možností, ako ho priamo ovplyvniť a urýchliť.

Štádiá vlasového rastu

Rast vlasov prebieha v troch štádiách, ktorými sú:

 • anagén: aktívna rastová fáza trvajúca 2 – 8 rokov

 • katagén: prechodná fáza, kedy vlasy prestávajú rásť, trvá 4 – 6 týždňov

 • telogén: oddychová fáza, počas ktorej vlasy vypadávajú, trvá 2 – 3 mesiace

Každý jeden vlas si týmito fázami prechádza samostatne. Priemerná lebka má 90 – 95 % vlasových folikulov vo fáze anagén, to znamená, že 5 – 10 % vlasov je vo fáze telogén. Každý deň teda vypadne približne 100 – 150 vlasov.

Je možné predĺžiť fázu anagén?

Ako dlho trvá fáza anagén závisí od toho, ako dlhé sú vlasy a či sa bunky vo folikulovej základni rozmnožujú a stávajú sa z nich vlasové bunky. Vlasy rastú, pretože sieťové bunky strácajú trochu zo svojej štruktúry, akonáhle sa dostanú k vrchným folikulom. Odlúčená štruktúra v kombinácii s keratínom tvorí vlasové vlákna vychádzajúce z pokožky.

Vedci stále skúmajú faktory, ktoré sú zodpovedné za to, že telo nedokáže zapnúť fázu anagén. Avšak existujú kroky, ktorými môžete zlepšiť zdravie vašich vlasov počas tejto fázy.

Posilnenie vlasov

Vlasy sú tvorené keratínom a mŕtvymi kožnými bunkami. Neexistuje metóda, ktorou zabezpečíte rýchlejší rast vlasov za jednu noc, avšak istými krokmi predĺžite ich zdravie a silu. Predtým, ako vyskúšate niektoré z doplnkov ako biotín či keratín, poraďte sa so svojim lekárom. Môžu totiž spôsobiť interakciu s liekmi, ktoré už užívate alebo vedľajšie účinky.

Vitamíny a živiny

Mnohé firmy propagujú vitamíny a doplnky stravy pre rast vlasov, avšak tie priamo neovplyvňujú ich dĺžku. Telo potrebuje mnoho energie, aby vlasy rástli. Ak neprijímame vyváženú stravu a živiny, môže to ovplyvniť tento rast. Ideálne je prijímať vitamíny a živiny zo stravy, avšak aj doplnky výživy vám môžu pomôcť.   Odporúčam Brandejs clinic Beautiful Hair

Vitamíny a živiny

Fungujú?

Štúdie

omega-3 a 6

Môžu účinkovať.

Štúdia skúmajúca 120 zdravých žien užívajúcich omega-3 a 6 doplnky zaznamenala menšie vypadávanie vlasov a zlepšenie ich hustoty.

zinok

Účinkuje len u ľudí trpiacich jeho nedostatkom.

Nedostatok zinku ovplyvňuje padanie vlasov.

B-5 a biotín

Neexistuje dôkaz o tom, že biotín zlepšuje stav u ľudí, ktorí netrpia jeho nedostatkom.

Štúdia skúmajúca orálne doplnky výživy s obsahom biotínu a zinku zistila, že pomohli znížiť vypadávanie vlasov a zlepšiť ich kvalitu a silu.

vitamín C

Neoficiálne poznatky.

Antioxidačný efekt vitamínu C môže predchádzať oxidatívnemu stresu, ktorý spôsobuje šedivenie a stenčovanie vlasov.

železo

Môže fungovať, ale len ak ho máte nedostatok.

Nedostatočné poznatky o vzťahu medzi nedostatkom železa a stratou vlasov.

vitamín D

Môže fungovať ak máte alopéciu či trpíte stratou vlasov.

Jedna štúdia zistila, že ľudia s alopéciou mali nedostatok vitamínu D.

Esenciálne oleje

Pár kvapiek esenciálneho oleja si dajte do šampónu alebo zrieďte s jojobovým olejom. Jedna štúdia ukázala, že tekvicové semienka zvýšili počet vlasov u mužov trpiacich vypadávaním vlasov o 40 %.

Vyhnite sa aplikácii esenciálnych olejov priamo na pokožku. Môžete ich zriediť s vhodným základným olejom. Pre rast vlasov môžu mať dobré účinky rozmarínový či pepermintový olej. Základnými olejmi sú: slnečnicový alebo ricínový

Povrchové masti

Masti sú vhodné pre ľudí trpiacich stratou vlasov, môžu pomôcť pri ich raste. Štúdie ukázali, že sú vhodné v prípade alopécie. Sú nimi napríklad:

 • Melatonín redukujúci stratu vlasov a zlepšujúci ich hustotu.

 • Minoxidil 5% spomaľujúci vypadávanie vlasov.

 • Propecia.

 • Šampón s ketokonazolom.

Výživové doplnky s keratínom

Neexistuje mnoho štúdií skúmajúcich efektivitu proteínu, keratínu a vitamínov na vlasové zdravie. Avšak podľa jedného výskumu osoby užívajúce 500 miligramov keratínu a iné vitamíny a minerály vykazovali:

 • 12,5 % redukcie straty vlasov

 • 5,9 % zlepšenia vlasovej sily

 • zosvetlenie a lesk

Odporúčam prípravok s keratínom Duolife

Proteín

Proteín pomáha pri raste vlasov a chráni ich pred chemikáliami a poškodeniami spôsobenými vonkajším prostredím. Ak si vlasy často fénujete a upravujete, môžete ich chrániť prípravkom s obsahom proteínu. Zakúpite ho v obchode, alebo si nanesiete kokosový olej, ktorý redukuje stratu proteínu pred a po umytí vlasov.

Príliš veľa proteínu má však neblahé účinky na obličky, zriedka spôsobuje lámanie vlasov. Ideálne je prijímať proteín zo stravy, nie z doplnkov. Nachádza sa v zelenine, orechoch, jogurte či iných potravinách.

Kofeín

Vplyv kofeínu na rast vlasov nebol ešte dokonale preskúmaný, avšak predpokladá sa, že ho zlepšuje. Kofeín už je obsiahnutý aj v mnohých vlasových produktoch, napríklad šampónoch.

Čo ovplyvňuje rast vlasov?

Tieto faktory môžu mať vplyv na rast vlasov:

 • genetika či rodinná história vypadávania vlasov

 • hormonálne zmeny

 • nedostatočná výživa

 • lieky

 • stres

 • úraz poškodzujúci vlasové folikuly

 • iné ochorenia

Treba tiež poznamenať, že ak ste si všimli nevysvetliteľný a náhly úbytok vlasov, je vhodné dohodnúť si termín u svojho lekára. Môže to byť znak nejakého ochorenia.

Rast vlasov počas a po tehotenstve

Tehotné ženy môžu pociťovať rýchlejší rast vlasov. Naopak ženy po pôrode vnímajú ich zvýšené vypadávanie. Počas tehotenstva spôsobuje hormón estrogén zvýšené množstvo vlasových folikulov v rastovej fáze. Po narodení dieťaťa sa tieto folikuly vrátia do oddychovej fázy, kedy má žena pocit, že vlasy vypadávajú príliš rýchlo a často.

Záver

Väčšina faktorov ovplyvňujúcich rast vlasov sú mimo našej kontroly. Najlepšie je predchádzať strate vlasov a ich rednutiu správnym stravovaním. Uistite sa, že konzumujete vyvážene a ste dostatočne hydratovaní. Poraďte sa s lekárom, keď pociťujete náhly úbytok vlasov.

Odporúčam ihličkovú mezoterapiu na obnovenie rastu Envy 

Vlasové ampulky ENVY Therapy® vyvinuli špecialisti kliniky ENVY na základe dlhoročných skúseností s trichológiou a vlasovou mezoterapiou. Ampulky sú jedinečné svojim zložením, jednoduchosťou používania, efektívne pomáhajú pri nadmernom vypadávaní vlasov a zároveň posilňujú vlasové vlákno, čo má za následok pevnejšie a hustejšie vlasy.

Príčinou vypadávania vlasov môžu byť genetické predispozície, hormonálne zmeny, problémy so štítnou žľazou, nedostatok vitamínov a minerálov, stres, zmeny ročných období, dojčenie, zmeny telesnej hmotnosti, starnutie alebo nevhodná starostlivosť o vlasy. Problémom s rednutím vlasov možno pomôcť používaním šampónov, vlasových kúr a toník proti vypadávaniu vlasov, ale všetky tieto produkty ošetrujú buď len samotný vlas alebo ostávajú len na povrchu vlasovej pokožky.

ENVY Therapy® HAIR Ampoules sú svojim zložením a konzistenciou špeciálne vyvinuté na použitie s mezoterapeutickým nástrojom ENVY Therapy® Mezo Stamp (súčasť balenia), ktorý v jednom kroku jemne prepichne vlasovú pokožku a zároveň do nej vpraví účinné látky z ampule.

Video ako sa ampulkyihličkovou metódou aplikujú TU