6 rizík spojených s detoxom. Ako sa im vyhnúť a ako správne detoxikovať?

32-ročná Ellie bojovala s nadváhou takmer celý život, až kým jej jedna priateľka neodporučila niekoľkomesačnú detoxikáciu organizmu bez odborného dohľadu zakladajúcu sa na ovocí a ovocných šťavách. Ellie síce schudla, ale táto procedúra na nej zanechala následky ako migréna, chronická únava, závraty a straty vedomia.  

To isté sa môže stať aj vám!

Detoxikačné kúry sú pri snahe o stratu hmotnosti veľmi populárne, prinášajú však závažné zdravotné riziká. Mnohí ľudia sa cítia, ako by prekonávali nejakú chorobu, a to určite nie je správne. Cieľom detoxikácie je prinavrátenie zdravia.

Nikdy nezabúdajte na to, že detox nie je expresné a trvalé riešenie pre vaše zdravie a hmotnosť. Výsledok nedosiahnete zo dňa na deň. Detox zakladajúci sa na rýchlom schudnutí a výraznom obmedzení kalorického príjmu vedie k jojo-efektu.

6 situácií, kedy detox môže byť škodlivý

 1. Výlučná konzumácia ovocia a ovocných štiav dáva telu vysoký príjem cukru, čo ovplyvňuje normálne vylučovanie inzulínu. Cítite sa tak slabí a môžete trpieť závratmi.
 2. Počiatočná strata hmotnosti je spôsobená len stratou telesných tekutín a nie tukov či toxínov. Akonáhle procedúru ukončíte a začnete sa stravovať ako predtým, dostanete sa rýchlo na svoju pôvodnú váhu.
 3. Nízkokalorické diéty vedú k úbytku proteínov a tukových zásob v tele, čo vedie k strate svalovej hmoty.
 4. Diéty dlhodobo obmedzujúce stravu vedú k narušeniu telesnej rovnováhy.
 5. Užívanie zvýšených dávok preháňadiel a laxatív je pre telo namáhavé a spôsobuje vedľajšie účinky.
 6. Ak trpíte nejakým ochorením ako diabetes, hypertenzia či artritída, detox nie je vhodný.

Pomaly ďalej zájdeš – cieľ lepšie dosiahnete postupne a systematicky. Správny detox vám môže priniesť zdravotné benefity bez negatívnych následkov. Ako na to? Čítajte ďalej.

Prirodzená a bezpečná detoxikácia organizmu

Naše telo je vytvorené tak, aby sa detoxikovalo samo a prirodzeným spôsobom. Ak dbáme na zdravý životný štýl a stravovanie, toxíny sa z neho pravidelne vyplavujú a my sa cítime osviežení a dobití energiou. Namiesto drastických metód dajte pozor na to, čo dávate vášmu telu a urobte si z detoxu rutinu.

 1. Dostatočný nočný spánok: Počas spánku sa naše telo obnovuje, zbavuje toxínov a vytvára novú energiu. Jeho nedostatok zvyšuje stres a znižuje imunitu voči infekciám. Vypnite teda televízor a počítač a doprajte si ničím nerušený nočný oddych.
 2. Eliminujte nezdravú stravu: Obmedzte spracované, rafinované, presladené a presolené potraviny, ktoré síce šetria čas, majú však nízku výživovú hodnotu a preťažujú náš tráviaci systém. Obmedzte alkohol, pšenicu, mliečne výrobky a kofeín a nahraďte ich zdravými a výživnými potravinami.
 3. Konzumujte najmä celozrnné, čerstvé a organické potraviny ako ovocie a zeleninu, celozrnné výrobky, strukoviny, oriešky a semienka. Doplnia vám zásoby vlákniny, vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré zabezpečia prirodzenú detoxikáciu organizmu. Túto funkciu plní najmä vláknina, ktorá znižuje chuť do jedla a optimalizuje trávenie. Jedzte veľa zeleniny ako paradajky, melón, brokolica, špargľa, špenát, kel a kapusta a ovocia ako avokádo, papája či bobule. Všetky tieto potraviny zabraňujú zápche, pretože zlepšujú pohyb čriev.  
 4. Pite veľa vody: Naše telo sa zo 70% skladá práve z vody. Tá je potrebná pre správnu fukciu každej jednej bunky. Vyplavuje toxíny a udržiava energiu. Dostatočnú hydratáciu vám zabezepčí 6 – 8 pohárov čistej vody denne. Pridať do nej môžete aj zopár kvapiek citrónu, zvýšite jej čistiaci efekt.
 5. Fermentované potraviny sú tiež zdraviu prospešné: Sú nimi jogurt, kefír, kombucha, kimči, kyslá kapusta, nakladaná zelenina a miso. Zlepšujú totiž črevnú flóru a odstraňujú škodlivé baktérie. Jedzte niektorú z týchto potravín aspoň raz denne.  
 6. Nezabúdajte na pohyb: Namiesto intenzívneho tréningu zvoľte ukľudňujúcu telesnú aktivitu ako joga či prechádzka na čerstvom vzduchu. Pot totiž taktiež odvádza toxíny z tela. Vhodná je preto aj návšteva kúpeľov či sauny. Nápomocná môže byť aj meditácia, ktorá detoxikuje a ukľudní myseľ.

Postupná a prirodzená detoxikácia vás zbaví prebytočných kíl bez straty energie. Výsledky nebudú viditeľné hneď, ak však budete trpezliví, určite sa dostavia a budú stáť za to.

Zdroj: http://www.plentywell.com/the-6-dangers-of-detox-and-how-to-avoid-them/