5 spôsobov, ako stres ubližuje vášmu telu a čo s tým môžete robiť

5 spôsobov, ako stres ubližuje vášmu telu a čo s tým môžete robiť

Cítite aj vy po náročnom týždni bolesť krčného svalstva? Emočné vypätie spôsobí stuhnutie vašich rúk či ramien? Naša myseľ často pociťuje stres, rovnako je na tom aj telo. Fyzické ťažkosti môžu byť tak často spôsobené emocionálnymi faktormi.

Západní lekári a vedci v oblasti neurológie zistili, že amygdala, ako aj celý limbický systém v mozgu, ukladajú emócie a spomienky. Telo si však tiež pamätá minulosť. Podľa neurofarmakologičky Candace Pertovej je telo vašou podvedomou mysľou a fyzické telesné faktory sa môžu meniť vplyvom emócií, ktoré zažívate. Jej výskum spočíva v spojení fyziológie a emócií. Candace Pertová tvrdí:

„Pocit rozširujúci sa v našej mysli (a tele) sa prekladá ako niekde uvoľnený peptid. Orgány, tkanivá, pokožka, svaly a endokrinné žľazy majú peptidové receptory a dokážu sa napojiť a ukladať emocionálne informácie. To znamená, že emocionálna pamäť je uložená vo viacerých miestach v tele, nie len, alebo primárne, v mozgu. Môžete ju teda objaviť hocikde v peptidovej či receptorovej sieti, a to mnohými spôsobmi. Myslím si, že nevyjadrené emócie sa ukladajú v tele, snažia sa dostať na povrch a byť vyjadrené a čakajú na svoje vyliečenie.

LINKY A VRÁSKY NA TVÁRI PREZRÁDZAJÚ TAJOMSTVÁ O CELKOVOM TELESNOM ZDRAVÍ

Láska a šťastie

Moderný vedecký výskum sa stále snaží vypátrať dosah emócií na telo. Zisťovala to aj jedna štúdia z roku 2013, ktorej účastníci mali vyfarbiť miesto na tele, kde pociťovali nejakú emóciu. Európsky a ázijskí účastníci vytvorili podobnú telesnú mapu pocitov od základných až po komplexné emócie zahŕňajúcu škálu od lásky až po hanbu (znázornenie na obrázku).

Hnev a pýcha sa podľa výskumu týkajú hlavy, krku a ramien. Láska a šťastie prechádzajú celým telom, obzvlášť srdcom. Úzkosť a strach aktivujú hrudník, teda miesto, kde ľudia v panike často pociťujú zvieranie. Depresia prechádza celým telom, najmä končatinami. To je aj dôvod, prečo ľudia v depresii pociťujú oťažené ruky a nohy.

Telesné vnímanie emócií býva takmer okamžité. Výskum potvrdil, že už počas prvých sekúnd negatívneho pocitu ľudia automaticky zvierajú svaly na sánke, okolo úst a očí. Neurofyziológovia vysvetľujú, že opakovaným stresom majú ľudia čoraz kratší krk a ramenné svalstvo. Rovnako ľudia s depresiami mávajú chronicky stuhnuté svalstvo na čele aj vtedy, ak si nie sú vedomí, že sa mračili. Zvýšená mentálna záťaž ústi do zvýšeného svalového napätia na krku a ramenách, obzvlášť u ľudí pracujúcich s počítačom. Toto napätie môže viezť až do chronickej bolesti, hrčiam či kŕčom. Spôsobuje zhoršenie krvného toku a zníženie dodávok kyslíka, hromadenie kyseliny mliečnej a toxínov. Môže tiež aktivovať receptory bolesti. Nedostatok pohybu vedie k ďalšej redukcii krvného obehu a okysličovania.

8 PÓZ JOGY VĎAKA KTORÝM SA BUDETE CÍTIŤ AJ VYZERAŤ MLADŠIE

Hromadenie emócií

Prevencia všetkých týchto ťažkostí však je možná. Každé telo je iné, mení sa zo dňa na deň. Aby ste sa vyhli hromadeniu negatívnych emócií, doprajte mu pozornosť a praktizujte činnosti, pri ktorých tieto pocity uvoľníte. V týchto oblastiach sa ich ukladá najviac: 

Sánka

Emócie ako hnev a stres spôsobujú zvieranie sánky a svalstva okolo úst.

Čo robiť: Uvoľnite sánku jednoduchým cvikom s názvom Leví dych (ak ste v práci v otvorenej kancelárii, vynechajte zvukové efekty).

Čelo

Smútok či obavy spôsobujú zvraštenie čela bez toho, aby ste si to vôbec uvedomili.

Čo robiť: Uvoľnite čelo zdvíhaním a klesaním obočia v 2 – 3 opakovaniach. Pomôže aj hlboké dýchanie, nádych s pevne zatvorenými očami, výdych s uvoľnením napätia a otvorením očí.

Krk

Ak sa konštantne pozeráte smerom nadol do papierov či počítača, váš krk môže byť stuhnutý v jednej pozícii, čo spôsobuje zníženie prietoku krvi do krčného svalstva.

Čo robiť: Obnovte krvný obeh v krku opatrným pretáčaním hlavy zo strany na stranu a následnou zmenou smeru. Vyhnite sa držaniu krku v jednej pozícii počas dlhšieho času.

Ramená

Trapézový sval na ramenách drží hlavu, ktorá váži okolo 4,5 kg. Ak často sedíte pred počítačom, nedochádza u vás k pravidelnému pohybu svalov, čo môže spôsobiť stuhnutie či kŕče, následne aj tlak v rukách a ramenách.

Čo robiť: S nádychom zdvihnite ramená k ušiam. Vydýchnite a pomaly ich dávajte nadol a dozadu, lopatky ťahajte k sebe a nadol.

Bedrá

Väčšina ľudí si nespája bedrá so žiadnymi emóciami. Mnoho inštruktorov jogy však opisujú bedrá ako sklad negatívnych pocitov a práve joga ich dokáže nečakane uvoľniť. Jedna štúdia dokonca dokázala spojenie medzi sánkou a bedrami, kedy uvoľnenie napätia v spodnej čeľusti spôsobilo značné zvýšenie rozsahu pohybu bedier.

Čo robiť: Vyskúšajte jogové pózy na otvorenie bedier.  

PEPTIDY VYHLADIA VRÁSKY. NAOZAJ FUNGUJÚ AKO BOTOX A PREČO ICH VŠETCI MILUJÚ?