5 mýtov o retinole ktorým možno stále veríte. Zhoršuje retinol stav pokožky?

Beauty concept – Gorgeous Young Brunette Woman face portrait. Beauty Model Girl with bright eyebrows, perfect make-up, red lips, touching her face. Isolated on pink background

5 mýtov o retinole ktorým možno stále veríte

Často sa stretávame s kladmi a zápormi používania retinolu na pokožku. Sú peelingy s obsahom alfa- či beta-hydroxydovej kyseliny (AHA a BHA) zodpovedné za deaktiváciu retinolu či redukciu jeho účinku? Mali by sme používať retinol iba v noci? Sú retinolové produkty nekompatibilné s výrobkami obsahujúcimi vitamín C? Jednoducho povedané, nie. Vedecké výskumy dokázali pravý opak týchto tvrdení. 

Zhoršuje retinol stav pokožky?

Existuje tiež všeobecná obava, že retinol zhoršuje stav pokožky. Nie je to pravda. Každý síce nemôže úspešne používať akýkoľvek kozmetický produkt, dôvodom sú problematické formule či zložky, ktorými nemusí byť nutne retinol. Je preto dôležité vybrať si kozmetiku zloženú z čistých a nedráždivých ingrediencií a sledovať reakcie pleti na rôzne silný obsah retinolu. Spočiatku ho dávkujte pleti každú tretiu noc. Neskôr prejdite na každú druhú. Asi o mesiac ste pripravené prejsť na aplikáciu každú noc. Znaky podráždenia zvyknú do niekoľkých týždňov zmiznúť.

Na základe výskumov si povedzme o piatich základných mýtoch o retinole, ktoré vám pomôžu vybrať si ten pravý produkt práve pre vás.

Mýtus 1

Retinol sa nesmie používať zároveň s peelingom

Žiadny výskum zatiaľ nedokázal, že by peeling obsahujúci kyselinu AHA či BHA znížil efektivitu retinolu, pokiaľ sa používa v rámci jednoho ošetrenia pleti. Jedná sa rozhodne o mýtus, ktorý nie je vedecky podložený. Výskum dokazuje však to, že použitie retinolu spolu s takýmto peelingom zvyšuje účinok oboch spomínaných prípravkov. Ich kombinácia môže byť navyše nápomocná pre pleť náchylnú na milie. 

Mýtus 2

PH peelingov s AHA a BHA redukuje efektivitu retinolu

Peelingy s dobrým zložením majú nízke pH, čo ich robí účinnými. Mnoho ľudí si myslí, že toto pH narušuje pôsobenie retinolu ako zjemňujúceho prostriedku. Tento mýtus vznikol na základe zlej interpretácie výskumu, ktorý nesledoval proteíny na reálnej pokožke, a preto nemohol priniesť konkrétne závery. AHA a BHA pomáhajú lepšiemu prieniku akýchkoľvek zložiek, a teda aj retinolu, hlbšie do pokožky, pretože ju predtým zbavia odumretých buniek, ktoré limitujú ich absorbciu.  

Mýtus 3

Retinol spôsobuje odlupovanie pokožky

Častou nesprávnou domnienkou je pôsobenie retinolu ako peelingu. Nemusí to tak byť. Retinol je antioxidant dôležitý pre obnovu pokožky. Zanecháva ju zdravšiu, jemnejšiu a žiarivejšiu. Odlupovanie pokožky môže byť u niektorých ľudí dočasným vedľajším účinkom pôsobenia retinolu. AHA a BHA kyseliny pomáhajú k nepatrnému odlupovaniu mŕtvych buniek. Ak po použítí retinolu pocítite šupinatenie pokožky, ide o dočasný stav, v momente ako sa pokožka adaptuje, olupovanie sa veľmi zmierni a úplne prestane.

Mýtus 4

Retinol sa nemôže používať počas dňa

Produkty obsahujúce retinol sa môžu používať aj cez deň, pokiaľ na ne natriete ešte opaľovací prípravok. Výskumy ukázali, že retinol a vitamín C výborne spolupôsobia pod produktami s ochranným faktorom 30 a viac. Nezabudnite, že retinol je jedným z prostriedkov udržiavania mladistvej pleti, ale opaľovací prípravok je prvým a kľúčovým produktom pre zmiernenie znakov starnutia ako vrásky, nejednotný tón či strata pevnosti pleti. rRetinoate od Medik8 obsahuje aj vitamín C a je vhodný na použitie cez deň. Je lepšie ho kombinovať s čistým vitamínom E alebo nočným hydratačným krémom Hydr8 night.

Ja si ho napriek tomuto faktu Retinol natieram večer, sérum s vitamínom C ráno. 

Mýtus 5

Retinol by ste nemali kombinovať s vitamínom C

Najnovšie štúdie priniesli dva dôležité poznatky: retinol je veľmi efektívny práve v kombinácii s vitamínom C, spolu dokonca vynikajúco bojujú proti škodlivým vplyvom prostredia, ak sa aplikujú pod opaľovací prípravok.

Neopodstatnená obava ohľadom ich skombinovania bola založená na nesprávnej domnienke o pH a kyslosti. Vitamín C, najmä kyselina askorbová, vyžaduje pre svoju stabilitu nízke alebo žiadne pH (ak sa v produkte nenachádza žiadna voda). Výsledkom je kyslé prostredie a ako už vieme, kyslosť nedeaktivuje účinky retinolu. PH pokožky je prirodzene kyslé a retinol sa v pokožke prirodzene nachádza.

Výskum ukázal, že kombinácia vitamínov v kozmetike prináša optimálne výsledky – a týka sa to vitamínov A (čo je iný názov pre retinol), C a E. Vitamín C napomáha lepšej funkcii retinolu, stabilizuje ho a zvyšuje jeho efektivitu. Ak počas užívania retinolu nedodávate pleti vitamín C či iný antioxidant, oberáte ju o všetky jeho benefity.

rRetinoate od Medik8 obsahuje aj vitamín C a je vhodný na použitie cez deň.  Je 8x silnejší ako bežné retinoly. Je lepšie ho kombinovať s čistým vitamínom E alebo nočným hydratačným krémom Advanced night restore s ceramidmi

Zdroje:

Journal of Cosmetic Dermatology, March 2016, pages 36–42; and April 2004, pages 73–75
Dermatology, July 2014, pages 314–325
International Journal of Cosmetic Science, June 2008, pages 175–182
Skin Pharmacology and Physiology, March/April 2005, pages 81–87
The Journal of Investigative Dermatology, January 1990, pages 132–138