5 mýtov o kráse, ktorým možno veríte aj vy

Mýty o kráse… Odlíšiť fakty od fikcie vo svete krásy? Isto uznáte, že to nie je ľahká úloha. Poviem vám, že ani pre mňa to nie je jednoduché.

5 mýtov o kráse, ktorým väčšina z nás verí

Polopravdy a mýty sú všadeprítomné pri nákupe produktov na starostlivosť o pleť, make-up alebo vlasy. Preto si dám záležať na štúdiách a nie od tvrdení rýchlokvasených odborníkov.

Som tu pre vás, aby som vám pomohla dať veci na pravú mieru, aby som vám poskytla najaktuálnejšie a najspoľahlivejšie informácie a aby ste si mohli zadovážiť tie najlepšie produkty.😊

Mýtus o kráse č. 1: Suchá pokožka? Pite viac vody!

Toto je jeden z tých mýtov o kráse, ktorý stále nie a nie zmiznúť. Vypiť osem pohárov vody denne je síce dobrý nápad pre vaše telo, ale nespoliehala by som sa na to, že sa zbavíte suchej pleti. Keby to stačilo, len málokto z nás by mal suchú pleť. Príčiny a riešenia suchej pokožky sú oveľa komplexnejšie ako len pitie vody.

Všeobecne sa predpokladá, že pitie vody je prospešné pre zdravie, ale musíte každý deň vypiť 8 pohárov? Neexistuje žiadna lekárska podpora pre názor, že 8 pohárov je ten správny počet. V skutočnosti si mnohí odborníci myslia, že je to hlúposť, najmä ak vezmeme do úvahy, že značná časť potrebného príjmu vody pochádza aj z potravín, ktoré jeme, a nie len z pohára vody.

Pomáha však pitie vody na suchú pokožku?

Až donedávna neexistoval žiadny výskum, ktorý by naznačoval, že pitie akéhokoľvek množstva vody má nejaký vplyv na pokožku. Potom štúdia publikovaná v časopise Clinical Cosmetic Investigative Dermatology preukázala, že pitie vody má pozitívny vplyv na pokožku. Avšak na to, aby sme videli prínos, by bolo potrebných oveľa viac, ako 8 pohárov.

Štúdia ukázala, že na štatistické zlepšenie pleti je potrebných viac ako 3,5l vody (8 pohárov = takmer 2l). Išlo o komplexnú štúdiu iba so 49 účastníkmi, ale podľa mňa, to bola aj tak zaujímavá analýza.

Ani jedna štúdia nedokazuje, že by ste mali začať piť 3,5l vody, aby ste si všimli, ako sa vám zlepší pleť. Napriek tomu, okrem častejšieho chodenia na záchod na tom určite nie je nič zlé, dokonca je to zdraviu prospešné – najmä ak si vyberáte vodu namiesto nápojov s obsahom cukru.

Ja len dodám, že nech sa rozhodnete piť akékoľvek množstvo, určite to nenahradí žiadnu rutinnú starostlivosť o pleť. Získanie skvelej pleti určite zahŕňa to, čo prijímate, ale aj to, čo aplikujete na jej povrch, aby ste ju udržali zdravú a hydratovanú.

Mýtus o kráse č. 2: Poškodené vlasy môžete “opraviť”

Toto, keď počujem v reklame… aaaach…☹ Nespočetné množstvo výrobkov vrátane masiek na vlasy a hĺbkových kondicionérov tvrdí, že vlasy opravujú, akoby sa všetky tie farbenia, narovnávania a česania, ktoré im robíme, dali napraviť používaním ich výrobkov.

Pravda je taká, že vlasy sú mŕtve (preto nás pri strihaní nebolia) a nedajú sa nijako opraviť, aby sa vrátili do pôvodného stavu. Prameň vlasov sa nedá opraviť, tak isto, ako nemôžete opraviť mŕtvy list. Dá sa len dočasne zlepšiť stav vlasov.

Pri používaní kvalitných kondicionérov, stylingových prípravkov a vhodných stylingových nástrojov môžu byť vaše poškodené vlasy dočasne hladšie, jemnejšie, lesklejšie a zdravšie. Nič z toho však neznamená, že vaše vlasy boli uzdravené.

Ak nebudete pokračovať v používaní produktov pri každom umývaní vlasov, vlasy budú opäť vyzerať poškodene. Ak by výrobok na starostlivosť o vlasy dokázal vaše vlasy skutočne ozdraviť, stačilo by ho použiť len niekoľkokrát a potom by ste mali opäť mladé vlasy, ale to sa zjavne nedeje…

Mojich 10 tipov na krásne vlasy tu.

Mýtus č. 3: Celulitídu môžete odstrániť pomocou krému

85 % žien na svete, ktoré majú celulitídu, by bolo rado, keby to bola pravda (my všetci v Antiage by sme boli tiež radi), ale, žiaľ, je to len ďalšia nepravda.

Kozmetický priemysel a množstvo lekárov a estetických kliník vám chce predať výrobky a služby (najmä tie drahé), ktoré tvrdia, že zoštíhlia, upravia, spevnia a zbavia nás stehien, ale keby niečo z toho fungovalo, mal by niekto celulitídu? Hmmm….😊 . Priznám sa, že sa aj ja natieram takými krémami, ale neviem či to nie je skôr o psychológii. Veď čo ak by to fungovalo? ….

Mýtus č. 4: Jedna zázračná zložka vyrieši problémy so starnúcou pokožkou

Všimli ste si to? Mnohé kozmetické spoločnosti v reklame tvrdia, že jedna zázračná zložka dokáže všetko. Všetko od výťažku z melóna z južného Francúzska, rastlinného oleja z Maroka alebo inej exoticky či nejakej špičkovo znejúcej zložky má byť riešením na vašu pleť. Kozmetické firmy nám tlmočia rôzne príbehy.

Pravda je taká, že dodať pleti to, čo potrebuje, aby vyzerala mladšie a zdravšie, je oveľa zložitejšie, než by dokázala akákoľvek jedna zložka, nech by bola akokoľvek výnimočná. 

Pokožka je najväčší orgán tela a potrebuje celý rad prospešných zložiek, aby bola vyživená, vyzerala obnovene, bola žiarivo, zostala zdravá a vyzerala mlado. Hľadanie výrobkov na starostlivosť o pleť s jednou superhviezdnou zložkou ochudobní vašu pleť o celý rad ostatných zložiek, ktoré potrebuje, aby vyzerala lepšie.

Predstavte si to ako svoju stravu: Ak by ste jedli len kapustu, stali by ste sa podvyživenými, pretože samotná kapusta nedokáže poskytnúť všetko, čo telo potrebuje na udržanie zdravia.

Ak chcete mať vyvážený prístup k starostlivosti o pleť, pozrite si niektoré z mojich obľúbených produktov s radom prospešných zložiek, ktoré preukázateľne pomáhajú pleti vyzerať a pôsobiť mladšie.

Mýtus o kráse č. 5: Mali by ste sa vyhýbať parabénom

Mýtus, že “parabény = zlo” je taký rozšírený, že mnohí ľudia sa rozhodujú pre prístup “radšej bezpečne ako zle”. Nemôžem povedať, že by som vám vyčítala, že ste opatrní, vzhľadom na alarmujúce, poplašné a nepravdivé informácie, ktoré kolujú po internete. Fakty sú fakty a ja som vždy radšej, keď poznáte pravdu, a nie fámy. 

Ukazuje sa, že podľa publikovaných výskumov a celosvetových organizácií na reguláciu kozmetiky od Spojených štátov a Kanady až po Európu a Áziu parabény, najmä v malých množstvách prítomných vo výrobkoch osobnej starostlivosti, nepredstavujú problém

Hoci sa mnohé kozmetické spoločnosti rozhodli vyhnúť parabénom, tí, ktorí ich vo svojich výrobkoch naďalej používajú, nerobia až takú chybu. Parabény patria medzi najúčinnejšie a zároveň najbezpečnejšie konzervačné látky. 

Počuli ste o podobne dobre znejúcich „faktoch“? Napíšte mi do komentára…

A keď nabudúce narazíte na tip na krásu alebo tvrdenie, ktoré znie príliš jednoducho alebo príliš dobre na to, aby bolo pravdivé, alebo vás vyslovene vydesí, vždy sa môžete obrátiť na mňa, aby som vám pomohla rozlíšiť fakt od fikcie.😊

Iveta A nezabudnite sa pridať ku nám na Facebook!