4 druhy vrások, príčiny ich vzniku a rady experta, ako s nimi zatočiť

4 druhy vrások a rady experta, ako s nimi zatočiť

V oblasti krásy došlo v posledných rokoch k výraznému posunu. Ženy už nechcú zastaviť čas, túžia optimalizovať zdravie svojej pokožky a byť tou najkrajšou verziou samej seba, bez ohľadu na vek. Experti na krásu túto zmenu podporujú, avšak zhodujú sa v názore, že každý rád prijme pomoc, ak ho trápia vrásky.

Kľúčom v ich snahe je pochopiť, ako a prečo vrásky vznikajú. Tieto vedomosti im pomáhajú pri tvorbe kozmetiky (treba si však uvedomiť, že prevencia je lepšia ako liečba). V niektorých prípadoch je však potrebné siahnuť po riešeniach ako výplne či botox.

„Vrásky vznikajú vplyvom vnútorných aj vonkajších faktorov,“ vysvetľuje doktorka Alexis Graniteová, konzultant dermatologička na klinike Mallucci Londýn, „a vrásky môžu byť dynamické alebo statické.“ Doktorka Graniteová vám postupne predstaví 4 základné typy vrások a poradí, ako na ne.

Vnútorné starnutie

Vnútorné starnutie je prirodzený proces, ktorý sa prejavuje vekom odhliadnuc od vonkajších faktorov. Je spôsobené tým, že po 20-ke telo každým rokom produkuje o 1 % menej kolagénu, po menopauze je tento pokles ešte dramatickejší. Ako starneme, organizmus tiež vyrába menej elastínu, glykosaminoglykánov a kožného tuku, čo vedie k stenčovaniu, vysúšaniu a zvýšenej krehkosti vašej pokožky.

Vonkajšie starnutie

Vrásky sa tiež vytvárajú vplyvom vonkajších faktorov, vrátane vystavovania sa UV žiareniu, svetlu a znečisteniu (napríklad cigaretový dym). Strava bohatá na cukor, chronický stres, genetika, životné prostredie či životný štýl sú faktory, ktoré rovnako môžu urýchľovať tvorbu vrások.

Dynamické vrásky

Dynamické vrásky vznikajú ako výsledok pohybu svalov na konkrétnom mieste, najmä na čele, priečelí (mieste medzi obočiami), okolo očí a úst. Časom sa z nich môžu stať statické vrásky, keďže koža už nie je schopná stiahnuť sa späť nasledujúc tak pohyb svalov.

Statické vrásky

Statické vrásky sa objavujú vplyvom času a súvisia s vnútorným procesom starnutia a gravitáciou, ktorá ťahá pokožku smerom nadol.

Statické aj dynamické vrásky môžu byť hlbšie na jednej strane tváre, čo je spôsobené prirodzenou asymetriou tváre, ako aj pravidelným spánkom na jednej strane.

Čo robiť proti jednotlivým druhom vrások?

„Rôzne produkty starostlivosti o pokožku môžu pomôcť v boji proti vonkajšiemu a vnútornému starnutiu. Minimalizujú vystavovanie sa voľným radikálom poškodzujúcim pokožku, stimulujú tvorbu kolagénu a majú hydratačný účinok,“ hovorí doktorka Graniteová.

Ochrana pred slnečnými lúčmi je kľúčovým faktorom prevencie fotostarnutia. Doktorka Graniteová odporúča nanášať ochranný opaľovací prípravok s faktorom minimálne 30 každý deň. Antioxidanty sú tiež vynikajúcim prostriedkom liečby a prevencie poškodenia UV lúčmi a environmentálnymi faktormi (napríklad znečistenie ovzdušia). Vaša kozmetika by mala obsahovať vitamín C, vitamín E, resveratrol, niacínamid a zelený čaj. Očný krém Advanced night eye obsahuje práve tieto účinné látky.

„Odporúčam tiež retinoidy, ktoré zvyšujú tvorbu kolagénu a pri pravidelnom používaní bojujú proti jemným linkám, vráskam a pigmentácii a zlepšujú prekrvenie. Kyselina hyalurónová, glycerín a botanické oleje môžu byť veľmi nápomocné pri hydratácii, zjednotení tónu a textúry pleti.,“ dodáva doktorka Graniteová. Viac o rwtinoloch si prečítajte tu

FAKTY O RETINOLE. PREČO JE NAJLEPŠOU VOĽBOU NA LIEČBU VRÁSOK A AKNÉ

U dermatológa

Tu prichádzajú na rad klinické ošetrenia. Botulotoxín (známy ako botox) je druh neuromodulátora, ktorý sa vstrekuje to svalov a spôsobuje uvoľnenie a vyhladenie pokožky. Neuromodulátory sa vo všeobecnosti používajú na dynamické vrásky, výplne ako Juvéderm sú ideálne pre tie statické, pretože dodávajú pleti objem a zdvíhajú jej ochabnuté partie. Výplne sa vstrekujú do miest ako líca, nosolabiálne vrásky (medzi nosom a ústami), sánka, brada, slzné žľaby a spánky. Priečelné a čelné vrásky či kohútie stopy sa ošetrujú neuromodulátormi, pre hlbšie statické linky môžu byť použité aj výplne.

Tvárová gymnastika

Podstatou tvárovej gymnastiky je pohyb svalov, tým dochádza aj ku zlepšeniu prúdenia lymfy v oblasti tváre a krku. Pokožka sa rozjasní a prečistí. Bude jemnejšia, čistejšia a pružnejšia. Základom akéhokoľvek cvičenia tvárovej gymnastiky je napínanie a uvoľňovanie svalu. Sval sa nachvíľu odkrví a po uvoľnení sa doň nahrnie čerstvá okysličená krv so živinami. Opakované napínanie a uvoľňovanie svalov pri cvičení podnieti v danom mieste regeneračný proces, čím sa sval spevní, vráti sa mu pružnosť a objem.

NOVINKA kartičky FACEFIT Program do kabelky. Praktická pomôcka ako mať všetky cviky po ruke.

Ja a už aj vy, moje zákazníčky odporúčame toto video, ktoré je inšpirované najlepšími lektormi sveta ako Gary Sikorski a Carolle Magio

5 starovekých čínskych tajomstiev krásy. Bylinky Bei qi, Huang qi aj fazuľka Mungo.

Základom TCM je využívanie bylín a korienkov. Používajú sa už tisícky rokov na liečbu kožných ochorení a neexistuje dôvod, prečo by sme s nimi mali prestať. Sú často účinnejšie ako syntetické chemikálie, ktoré dostať na trhu. Najbežnejšími sú bei qi, huang qi a goji (toto je vám asi najznámejšie).

Read more

Poznáte gravitačný typ vašej tváre?

Niektorí ľudia spozorujú tvorbu dvojitej brady alebo pokles očných viečok. Iní strácajú objem v líčkach a tvoria sa im vrásky okolo úst a očí. Pozrite sa preto na seba veľmi pozorne do zrkadla. Čo vidíte? Čo sa deje s vašou pokožkou a svalstvom?

Read more

Ako si vybrať jadeitový valček? Ktorá farba je vhodná na lifting, elimináciu vrások, pórov a detox pokožky

Krištáľový valček je krásnym doplnkom starostlivosti o pleť a telo. Jeho pôvod siaha až do starovekej Číny, kde ho používali cisári a cisárovné ako súčasť tajomstva svojej krásnej pleti. Využíval sa aj ako rituálny nástroj z rôznych dôvodov. Podľa prastarých čínskych používateľov mal mýtické liečivé a ochranné účinky. Zároveň posilňoval múdrosť a mier. Postupne sa krištáľový valček tešil obľube vo všetkých kútoch sveta.

Read more

Začínate s tvárovou jogou? Cvičte 5 minút 3 základné tvárové cviky

3 anti-aging tvárové cviky pre začiatočníkov

Ak s tvárovou jogou ešte len začínate, môže to byť vzrušujúca, avšak aj zmätená jazda. Na internete totiž nájdete množstvo cvikov, v ktorých sa môžete ľahko stratiť.

Read more