3 dňový pôst ako reštart imunitného systému, detox a omladenie buniek

Môže 3-dňový pôst resetovať váš imunitný systém? 

Znie to pseudovedecky, ale nové výskumy ukazujú, že pôst držaný dva a viac dní môže nakopnúť váš imunitný systém a priniesť mnohé ďalšie zdravotné benefity. Na internete nájdete rôzne rady týkajúce sa diéty založenej na postení sa, veľa z nich je však nezmyselných.

Čo na to výskum?

Konkrétna vedecká štúdia o tejto problematike bola publikovaná v júni v periodiku USC Valterom Longom, ktorý sa dlhodobo venuje starnutiu a dlhovekosti. Štúdia opisuje značné metabolické zmeny v tele, ktoré sú spojené s dlhodobejším pôstom. Pán Long a jeho kolegovia prišli na to, ze pôst trvajúci 3 a viac dní, počas ktorých pijete len vodu a zjete menej ako 200 kalórií denne, skutočne môže „resetnúť“ niektoré zložky vášho imunitného systému.

Výskum bol robený ako na myšiach, tak aj na ľuďoch. (Aj keď je jednoduchšie robiť experimenty na myšiach, ľudské telo môže reagovať inak.) V oboch prípadoch však pôst spôsobil zníženie počtu bielych krviniek (lymfocytov). To bolo impulzom pre imunitný systém, aby produkoval viac nových lymfocytov, a tak zabezpečil obnovu tejto svojej kľúčovej zložky.

Je hladovka škodlivá?

Postenie sa (alebo hladovanie) vraj núti vaše telo „recyklovať množstvo nepotrebných buniek“, čo vysvetľuje pokles počtu bielych krviniek. Kľúčovými mechanizmami v tomto procese sú enzýmy zvané PKA a hormóny s názvom IGF-1, ktorých množstvo sa pôstom znižuje. Keď začnete znova normálne jesť, vaše kmeňové bunky opäť nabehnú na rýchlejší chod, aby doplnili tie recyklované.

Výskum na ľuďoch sa sústredil aj na osoby s rakovinou. Jedna skupina pacientov sa postila 1, ďalšia 2 a posledná 3 dni pred chemoterapiou. Cieľom bolo dokázať, že hladovanie môže zmierniť vedľajšie negatívne účinky chemoterapie, obzvlášť imunosupresiu. Výsledky sú veľmi predbežné, keďže pacienti sa zúčastnili prvej fázy klinického procesu, ktorá sa zakladala skôr na bezpečnosti ako efektívnosti. Napriek tomu 3-dňový pôst (nie však 1-dňový) bol pre pacientov prínosom. 

Ako dlho hladovať?  

Výsledkom teda bolo, že hladovať je potrebné viac dní po sebe, aby ste zaznamenali benefity na svojom organizme. Musíte kompletne spotrebovať vaše energetické rezervy (vo forme glykogénu). Na tento proces telo potrebuje minimálne 24, ideálne však 48 či viac hodín.

Valter Longo taktiež porovnával účinky pravidelného postenia a dlhodobého kalorického obmedzovania sa, ktoré predĺžili život myšiam či iným zvieratám. V samostatnom článku na túto tému napísal: „Pôst má potenciál spomaliť starnutie a pomáhať pri prevencii a liečbe ochorení. V porovnaní s chronickými diétnymi obmedzeniami má minimálne vedľajšie účinky.“

Treba byť však opatrný. Postenie sa môže byť nebezpečné najmä pre ľudí so zdravotnými problémami. Predtým, ako sa do toho pustíte, mali by ste sa poradiť so svojim lekárom. Účinky sú totiž testované najmä na myšiach, nie ľuďoch. Jeho benefity však prevýšia problémy s ním spojené – máme na mysli najmä hlad, ktorý budete po 3 dňoch zaručene pociťovať.  

1 dňový pôst                

Tento pôst je vhodný takmer pre každého. Ide o psychické nastavenie, pretože človeku je vlastné jesť viackrát denne a neprijímanie stravy môže vyvolať psychický nepokoj, paniku. Niektorí špecialisti odporúčajú zaradiť do svojho života jeden pôstny deň za týždeň. Pije sa len čistá voda. Hlavný prínos pôstu je odstránenie toxínov z tela, vyplavenie škodlivých látok a zbavenie sa zvyšných produktov trávenia. Naše vnútorné orgány potrebujú čas na oddych a regeneráciu. Každý pôst potrebuje prípravu a výnimkou nie je ani jednodňový. 

Príprava

• večer pred pôstom zvolíme len ľahkú večeru
• pijeme dostatočné množstvo čistej vody
• pôst je vhodné robiť cez víkend, alebo počas voľna 

1-dňový pôst možno nezresetuje váš imunitný systém úplne, určite ho však aspoň mierne obnoví. Prinúti vaše telo očistiť sa od starých buniek a vytvoriť nové. Predĺžte si život aj vy! 

3 dňový pôst

3 dňový pôst o čistej vode je už o niečo náročnejší ako 1 dňový pôst. Jeho pozitívne účinky sú však  pre organizmus prínosnejšie než u jednodňového. Základné pravidlo je, nepokúšať sa o 3 dňový pôst bez viacnásobného úspešného zvládnutia jednodňového pôstu.

Veľa zdravých a športovo založených ľudí, ho však dokáže zvládnuť bez predchádzajúcich skúsenosti s pôstami. Čo býva kameňom úrazu je návrat k jedlu. Je dôležité si natrénovať 1 dňové pôsty. Vzniká tu  nebezpečentstvo, že človek sa po 3 dňoch nekontrolovane naje. O spôsobe stravovania po ukončení pôstu si napíšeme neskôr.

Trojdňový pôst si poradí s chrípkou alebo inými ľahkými vírusovými ochoreniami. Prečistí celý tráviaci trakt a vy zažijete pocit ľahkosti. Nejesť 3 dni nie je až tak náročné. Hlad býva väčšinou len prvý deň.

Postup a priebeh 3 dňového pôstu

K 3 dňovému pôstu je potrebná oveľa lepšia príprava ako k jednodňovému. Chyby pri ňom sa ešte môžu tolerovať, no aj tu je možné sa pekne popáliť. Takže žiadne hrdinstvá, cesta pôstu, je cesta dokonalého poznania tela, čo si kedy môžeme dovoliť a čo nie.

  • 2-3 dni pred 3 dňovým pôstom jeme už ľahšie jedlá

  • deň pred pôstom sa stravujeme  vegetariánsky, ideálne strava pozostáva len z ovocia a zeleniny

  • cieľom je pripraviť tráviaci trakt na ukľudnenie, a ak toto pravidlo porušíme, budú nás počas prvých dní nahlodávať kyseliny v tráviacom trakte

  • počas celých troch dní pijeme dostatočné množstvo vody

  • bezproblémový priebeh zaručí, ak predtým absolvujeme niekoľko jednodňových pôstov (1x do týždňa)

  • nebojte sa pohybu, pôst Vám ubehne oveľa ľahšie, cieľ je aby ste podporili vylučovanie toxínov z tela

  • žiadne veľké výkony však na seba neklaďte, nájdite si rozumný stred

  • ak ste predtým nezvládli 1 dňový pôst, tak sa do trojdňového nepúšťajte!  

Postupný návrat k jedlu

Návrat k jedlu musí byť pomalý a postupný. Váš tráviaci trakt je očistený a jeho tráviace tekutiny sú po troch dní prakticky nulové.

Za chyby v návratovke sa draho platí, preto buďte nanajvýš opatrný a trpezlivý. Dajte svojmu telu čas sa adaptovať na príjem tuhej stravy!

Zásady návratu k jedlu

  • prvý deň jeme len ovocie a zeleninu. Cieľom krátkych pôstoch je naučiť sa aj správnu návratovku. Pri dlhších pôstoch budú tieto skúsenosti na nezaplatenie.

  • veľa ľudí začína prvý deň návratovky k jedlu ovocím, osobne si myslím že je to pre organizmus prisilné

  • pre mňa sa po rokoch pôstovania osvedčilo jesť v prvý deň kratučko naparená zelenina – a to paradajka alebo mkrva

  • prvý deň jeme len veľkosť čo sa zmestí do vlastnej dlane. Žalúdok je zmenšený a ak do neho dáme viac, tak to nezvládne

  • jeme len od hladu k hladu, preto ak sa najeme 2x denne (ráno napr. jedna naparená paradajka a večer napr. jedna naparená mkrva) tak je to úplne v poriadku

  • druhé jedlo si dáme len keď sme skutočne hladný

  • druhý deň už môžeme zaradiť ovocie, opäť objem čo sa zmestí do vlastnej dlane

  • tretí deň už môžeme zaradiť napr. ryžu a zemiaky, tukom a bielkovinám v akejkoľvek forma sa striktne vyhýbame. Telo ich nevie stráviť, nemá na to ešte pripravené prostredie a tiež tráviace tekutiny, po troch dňoch bez jedla

  • ďalšie dni už môžeme postupne zaradiť rastlinné bielkoviny – ideálne naklíčenú šošovicu, mungo, cícer, atď… neskôr aj varené strukoviny. Pozor na umelo pripravené rastlinné bielkoviny, tým sa vyhýbame aj mimo návratovky!

  • až neskôr zaradíme živočíšne bielkoviny, ak ich máme potrebu konzumovať

  • posledné do stravy zaraďujeme tuky!

  • oveľa ľahší návrat k strave majú vegetariáni, vegáni ale najmä vitariáni, i keď aj na vita strave sa dá poriadne spackať návratovka

Upozornenie: 3 dňový pôst je bezpečný ak máme dokonale zvládnutý niekoľko krát jednodňový pôst a nemáme po ňom žiadne problémy.

Podpora imunity s kurkumou a vitamínom C

Najpredávanejšie produkty v našom obchode

Zľavy v našom obchode

Najnovšie v našom obchode