13 úžasných benefitov vývaru z kostí pre zdravie a krásu

Mnoho výživových poradcov považuje vývar za superpotravinu, ktorá má veľa pozitívnych účinkov na zdravie. Aby ste mohli tieto benefity využívať, musí byť vývar správne pripravený. Nestačí variť kura po dobu dvoch hodín. Aby sa uvoľnili všetky minerály a živiny, potrebných je až 36 hodín varu na miernom ohni.   Benefity vývaru z kostí:

 Posilňuje kĺby

Varom sa z kolagénu, nachádzajúcom sa v kostiach, stane proteín zvaný želatína. Tá obsahuje aminokyseliny, ktoré spevňujú kĺbne tkanivá. Kĺby sú totiž náchylnejšie na poškodenie ako svaly, čo je spôsobené najmä vekom. Vývar obsahuje aj iné živiny dôležité pre kĺby, ako napríklad glykosaminoglykán, ktorý pomáha predchádzaniu a liečbe osteoartritídy a bolesti ňou spôsobenej.

Uľahčuje trávenie

Vývar je bohatý na aminokyselinu glycín. Tá zvyšuje produkciu žalúdočných kyselín, a tým zjednodušuje tráviaci proces. Udržiava tiež správnu hladinu cholesterolu.

Vývar obsahuje aj aminokyselinu glutamín, ktorá pomáha pri presakujúcich črevách. Je to stav, kedy sa toxíny vo vnútri čreva dostanú do krvného obehu z dôvodu narušeného črevného tkaniva. Glutamín črevá spevňuje a predchádza tak jeho ochoreniam a sprievodným symptómom ako sú zápcha, intolerancia na jedlo či hnačka.

Bohatý na minerály

Dlhým varením sa z kostí uvoľnia všetky cenné minerály. Ak použijete kosti kuracie, hovädzie či bravčové, váš vývar bude bohatý na horčík, fosfor, vápnik a draslík. Ak vyvaríte kosti z ryby, bude obsahovať veľa jódu. Ak navyše pridáte pár polievkových lyžíc jablčného octu napomáhajúceho odvápneniu, získate tak ešte viac živín.

Zvyšuje imunitu

Vývar zo špikových kostí obsahuje ešte viac živín, pretože špik je považovaný za orgán. Jeho bunky napomáhajú rastu kostí a zvyšovaniu imunity.

Bojuje s nádchou

Živiny a vitamíny vo vývare vám pomôžu zatočiť s nádchou či chrípkou a navyše sú ľahko stráviteľné. Pridaním čierneho korenia či inej pálivej zložky otvoríte a prečistíte vaše dýchacie cesty.

Má protizápalové účinky

Vývar obsahuje cysteín, glycín a histidín – jedná sa o protizápalovo pôsobiace aminokyseliny, ktoré taktiež zabezpečujú zdravé kĺby, kosti a tráviaci systém. Konzumácia vývaru je vhodná aj pri sínusovej infekcii.

Posilňuje kosti

Zdravé a silné kosti potrebujú živiny ako sú proteíny, draslík, vápnik, horčík, železo, fosfor, zinok, bór, mangán, meď a vitamíny A, B, C, D a K. Toto všetko sa nachádza vo vývare. Ak ešte pridáte zeleninu, budete mať hotovú minerálnu a vitamínovú bombu.

Stimuluje chudnutie

V tele obéznych ľudí sa nachádzajú baktérie, ktoré vývar dokáže redukovať. Je to vďaka L-glutamínu, ktorý znižuje množstvo týchto baktérií, a tak napomáha strate váhy a zdravému telu a črevám.  

Hydratuje

Vďaka obsahu elektrolytov vývar hydratuje vaše telo lepšie ako voda. Ak ste pri jeho príprave použili aj zeleninu, obsahuje ešte viac karbohydrátov a minerálov potrebných pre hydratáciu organizmu. Vhodná je jeho konzumácia počas cvičenia, kedy telo odbúrava viac tekutín a elektrolytov.

Buduje svalovú hmotu

Obsahuje totiž aminokyseliny, ktoré sú dôležité pre rast, udržiavanie a obnovu svalov.

Ovplyvňuje náladu

Žalúdok vždy vysiela signály do mozgu a keď je prázdny, máte zlú náladu. Je to spôsobené žalúdočnou baktériou zvanou mikrobióma. Keďže je vývar dobrý pre váš žalúdok a trávenie, udržiava mikrobiómu zdravú. Tá potom vysiela pozitívne signály do mozgu a vy máte dobrú náladu.

Podporuje zdravie kože

Vývar je bohatý na kolagén, ktorý udržiava vašu pleť zdravú a mladistvú a pomáha bojovať proti celulitíde a rôznym príznakom starnutia.                                                                            

Detoxikuje pečeň

Denne sme vystavení množstvu škodlivých látok cez hnojivá, chemikálie, umelé prísady a emisie. Vývar je bohatý na antioxidanty podporujúce imunitu a trávenie. Živiny, minerály a vitamíny v ňom obsiahnuté pomáhajú detoxikovať pečeň a bunky tela.    

Príprava vývaru z kostí

Ako si vývar pripravíte, z akých surovín a ako dlho ho budete variť je rozhodujúce. Ideálne je použiť špikové kosti od miestneho mäsiara. Vzhľadom na druh kostí varte polievku 8 – 36 hodín.

Suroviny

  • 2 kilá kuracích, bravčových, rybacích či iných kostí
  • 4,5 litra vody
  • 1 ošúpaná a nakrájaná cibuľa
  • 2 nasekané zelerové vňate
  • mrkva
  • jablčný ocot
  • soľ a korenie podľa chute

Postup

  • Kosti zalejte vodou, môžete pridať aj jablčný ocot. Nechajte odstáť 30 minút pri izbovej teplote. Ak sú kosti surové, môžete ich restovať pri 350 stupňoch približne pol hodiny aby boli chutnejšie.
  • Pridajte cibuľu, zeler a mrkvu a priveďte do varu. Na povrchu sa po 2 – 3 hodinách vytvorí vrstva peny, odstráňte ju a vyhoďte.
  • Ak použijete hovädzie kosti, nechajte ich variť 36 hodín, kuracie 24 hodín. Rybacie kosti stačí vyvárať 8 hodín.  
  • Nechajte vychladnúť a vyberte kosti a zeleninu.

Nápoj krásy