Benefity Anulom Vilom Pranayama
- Anulom Vilom lieči krvný tlak a diabetes.
- Zlepšuje koncentráciu, trpezlivosť a kreativitu.
- Zväčšuje zásoby kyslíka v celom tele.
Anulom Vilom Pranayama, inak nazývaná ako alternatívna nosová dýchacia technika, je neuveriteľným zdrojom energie, ktorý efektívne pôsobí na uvoľnenie stresu a strachu. Pravidelným cvičením môžete pomôcť liečbe vážnych ochorení, ako sú srdcové choroby, depresia, astma, vysoký krvný tlak a artritída. Niektorí pacienti pocítili aj zlepšenie v oblasti poškodenia väzov, chrupavky, nervových ťažkostí, migrény a sínusového ochorenia.
Tradične sa táto jogová pozícia cvičí kvôli relaxácii a posilneniu mysle a slúži aj ako príprava na meditáciu. Je veľmi pohodlná a medzi ľuďmi čoraz viac obľúbená.
Ako cvičiť Anulom Vilom Pranayama
Sadnite si na zem na podložku. Prekrížte nohy do pozície Padmasana, kolená zohnite najviac, ako dokážete. Pacienti s artritídou môžu sedieť na drevenej stoličke, chrbát majú vystretý. Jednu ruku majte položenú dlaňou smerujúcou k stropu. Palec druhej ruky položte na jednu nosovú dierku a zohnite ukazovák. Prsteník majte vystretý, aby ste ním mohli prikryť druhú dierku.
Zhlboka sa nadýchnite cez jednu dierku, druhú majte zatvorenú pomocou palca. Následne dierku uvoľnite a prsteníkom zatvorte tú, ktorou ste vdýchli. Vydýchnite. Tým uzavriete jeden cyklus. Aby ste začali ďalší cyklus, vdýchnite tou istou dierkou, ktorou ste vydýchli a proces zopakujte.
Ľavá nosová dierka predstavuje energiu mesiaca, ktorý je symbolom mieru a pokoja, preto má chladivý efekt. Ak potrebujete vyčistiť kanály v tele, začnite Anulom Vilom Pranayama práve ľavou dierkou a vydýchnite pravou (prvý cyklus). Druhý cyklus zase začnite vdýchnutím pravou dierkou a vydýchnite ľavou.
Zo začiatku cvičte približne tri minúty, tento čas postupne predlžujte na 15 až 20 minút. Sami uvidíte, kedy je pre vás čas optimálny. Keď už budete v cvičení pokročilí a zvládnete ho praktizovať dlhšiu dobu, vdychujte s plnou silou a vydychujte s tou istou intenzitou. V mysli si opakujte „OM“. Táto meditačná technika spája telo a ducha a vyťažíte z nej tak čo najviac benefitov.
Počas cvičenia nevydávajte pri dýchaní žiaden zvuk. Intenzita vdychovania a vydychovania by mala byť jemná, aby sa nepohlo ani pierko. Uistite sa, že čas výdychu je dvakrát taký dlhý ako nádychu.
Benefity Anulom Vilom Pranayama
Jogíni a dokonca aj vedci sú si vedomí benefitov tejto pozície, ktoré spočívajú najmä v prepojení nosového cyklu a mozgovej funkcie. Elektrická aktivita mozgu je väčšia na opačnej strane ako je menej prekrvená nosová dierka. Pravá strana mozgu kontroluje kreativitu, ľavá strana je zodpovedná za logickú verbálnu činnosť.
Výskum ukázal, že pokiaľ bola ľavá dierka menej zapchávaná, pravá časť mozgu bola dominantná a skúmané osoby lepšie zvládli kreatívne testy. Rovnako, ak bola pravá dierka menej zapchávaná, ľavá časť mozgu bola silnejšia a ľudia boli lepší vo verbálnych zručnostiach.
Pozícia Anulom Vilom neprináša benefity len pre mozog, ale aj rôzne iné telesné funkcie a zanecháva organizmus zdravý, silný a žiarivý. Lieči ochorenia ako napríklad reumatizmus, lámku, choroby reprodukčných orgánov a prechladnutie.
Celkovo môžeme benefity Anulom Vilom zhrnúť do nasledovných bodov
- Reguluje tri doshe – Vata, Kapha and Pitta.
- Lieči krvný tlak a diabetes.
- Lieči ochorenia svalstva, artritídu, plynatosť, kŕčové žily, prekyslenie organizmu a zápal dutín.
- Podporuje pozitívne myslenie a pomáha zvládať napätie, hnev, obavy, zábudlivosť, úzkosť, vysoký krvný tlak, migrénu a zlý spánok.
- Zlepšuje koncentráciu, trpezlivosť, rozhodnosť a kreativitu.
- Zvyšuje zásoby kyslíka v tele, a tým ho robí kľudným.
- Uvoľňuje stres, znižuje teplotu, lieči očné choroby.
- Zlepšuje cirkuláciu krvi.
- Bojuje proti migréne, upchatým srdcovým artériám a chronickej sínusovej chorobe.
- Mení negatívne myšlienky na pozitívne.
- Kontroluje obezitu.
- Podporuje metabolizmus.
- Lieči zápchu, žalúdočné problémy, prekyslenie, alergie, astmu, diabetes a chrápanie.
Ideálny čas na Anulom Vilom Pranayama
Dýchacie cvičenie je ideálne na naštartovanie vášho dňa. Najlepší čas je skoro ráno vonku na čerstvom vzduchu a najmä nalačno.
Tip: Cvičte nasmerovaní na východ alebo sever na jogamatke, nohy majte pohodlne prekrížené. Hlavu, krk a hrudník sú v jednej línii, chrbticu majte vystretú. Pozícia by nemala byť praktizovaná v rámci jednej hodiny od jedenia, kúpania alebo sexuálnej aktivity.