12 potravín pre zvýšenie tvorby kolagénu v pokožke a zdravé kĺby. Stavte na cesnak aj vajíčka

12 potravín, konzumáciou ktorých zvýšite príjem kolagénu

Ak hľadáte cesty, ako spomaliť proces starnutia a udržať pokožku jemnú, vypnutú a pevnú, zamerajte sa na kolagén. Je to proteín nachádzajúci sa v celom tele, konkrétne až 30 % organizmu je tvorených práve ním. Je vysoko koncentrovaný najmä vo vnútornej vrstve pokožky a udržiava ju pevnú a mladistvú.
Nájdete ho aj vo vlasoch, nechtoch, spojivách a črevnom tkanive. Doktor Josh Axe opisuje funkciu kolagénu veľmi pekne: je to lepidlo, ktoré nás drží pokope.

Typy kolagénu

V ľudskom tele sa nachádza najmenej 16 rôznych druhov kolagénu, pričom asi 90 % tvoria typy I, II a III. Typy I a II sú koncentrované v pokožke, kostiach, šľachách a väzoch, typ III sa nachádza primárne v spojivách.

Naše telo produkuje kolagén, jeho tvorba však klesá už v druhej dekáde života. To je dôvod, prečo už v tomto veku nastupujú prvé viditeľné známky starnutia, ako sú jemné linky a vrásky. Vo vyššom veku úbytok kolagénu spôsobuje vážnejšie ťažkosti, ako sú ochorenia typu reumatická artritída. Okrem prirodzeného starnutia pôsobia na deštrukciu kolagénu a následne aj na prejavy starnutia toxíny, environmentálne znečistenie, nadmerné slnenie, fajčenie a konzumácia stravy bohatej na rafinovaný cukor a vysmážané jedlá.

Našťastie existujú spôsoby, ako predísť úbytku kolagénu a prirodzene zvýšiť jeho tvorbu. Všetko začína na vašom tanieri. Zabudnite na botox, injekcie či drahé doplnky stravy. Existuje mnoho potravín, ktoré kolagén prirodzene obsahujú a pomáhajú v boji proti linkám, vráskam a iným znakom starnutia.

Top 12 potravín bohatých na kolagén

Vývar z kostí

Ak by som mala odporučiť len jednu potravinu, ktorá zvýši produkciu kolagénu, bol by to vývar z kostí. Zatiaľ čo väčšina potravín obsahuje antioxidanty a iné živiny napomáhajúce organizmu syntetizovať kolagén, vývar z kostí je jedinečným pokrmom obsahujúcim prirodzene dostupnú formu kolagénu, ktorú
telo dokáže ihneď využiť.
Keďže kolagénové typy I, II a III sú koncentrované v šľachách, väzoch, kostiach a spojivách, varením týchto častí zvierat počas dlhej doby uvoľníte kolagén (rovnako ako aminokyseliny, proteíny a elektrolyty, ktoré zlepšujú vzhľad pokožky). Získate tak na živiny bohatý vývar, jednoznačne lepší ako
všetky výživové doplnky. Vývar z bravčových kostí je najbohatší na kolagén typu I, preto je ideálnou voľbou pre zdravie pokožky.
Vývar z kuraťa či morky je bohatší na typ II a podporuje spojivá.

Divoký losos

Voľne plávajúci losos obsahuje zinok – minerál aktivujúci proteíny potrebné pre syntézu kolagénu. Divoký losos je výborným zdrojom omega 3 nasýtených mastných kyselín, ktoré sú nápomocné pri redukcii zápalu a budovaní zdravých kožných buniek. Zdravé tuky (vrátane omega-3) udržiavajú pleť
vláčnu zvnútra smerom von, čo podporuje mladistvý vzhľad.nNáš organizmus nedokáže vyrábať omega-3 mastné kyseliny, takže ich musíme dopĺňať prostredníctvom stravy. Ak nie ste práve fanúšikmi lososa, môžete ich získať z iných mastných rýb ako makrela či tuniak, morských plodov, organických vajec a mäsa voľne sa pasúcich zvierat. Dbajte o to, aby bol losos z voľnej prírody, umelo chované ryby obsahujú toxíny vrátane PCB, ktoré poškodzujú bunky.

DR. OZ VIE AKO OMLADIŤ PLEŤ O 7 ROKOV ZA 7 TÝŽDŇOV V PIATICH KROKOCH

Chlorela

Ak ste už počuli o kréme s retinolom viete, že sa odporúča pre zvyšovanie tvorby kolagénu. Je to preto, lebo sa jedná o koncentrovaný vitamín A, ktorý napomáha tvorbe kolagénu. Chlorela je prírodnou verziou  retinolu, vo forme tabletiek či prášku. Je výborným zdrojom betakaroténu a obsahuje chlorelový rastový faktor – živinu zvyšujúcu tvorbu kolagénu. Tento faktor obsahuje nukleové kyseliny RNA a DNA, ktoré dávajú bunkám inštrukcie k ich fungovaniu – vrátane bunkovej obnovy a regenerácie, čo zvyšuje syntézu kolagénu. Chlorelu môžete užívať vo forme prášku a pridávať si ju do smoothie, alebo ako tabletky v podobe výživového doplnku.

Zelená listová zelenina

Zelená listová zelenina je bohatá na živiny predchádzajúce rôznym ochoreniam, je však silná aj v prevencii straty kolagénu. Zelenina ako šalát, riasy, kel, kapusta, zelené fazule či brokolica obsahuje chlorofyl, ktorý je pigmentom dodávajúcim výraznú zelenú farbu. Štúdie dokázali, že konzumácia
chlorofylu zvyšuje hladinu prekurzoru kolagénu (prokolagén) v pokožke. Chlorofyl a tekuté doplnky s chlorofylom (ktoré dodajú vysoko koncentrované dávky tejto látky) majú silné antioxidačné účinky proti UV poškodeniu a voľným radikálom spôsobujúcim predčasné starnutie.

Citrusy

Vitamín C pomáha spájať aminokyseliny potrebné pre tvorbu kolagénu, ako napríklad prolín potrebný v pre-kolagénovej výrobnej fáze.
Ako antioxidant vitamín C ochraňuje organizmus pred toxínmi zo vzduchu, stravy a vody, ktoré prispievajú k poklesu hladiny kolagénu a poškodzovaniu vnútornej vrstvy pokožky. Vitamín C napomáha bunkovej obnove a regenerácii, preto sa odporúča ako prevencia pred vráskami a pridáva do kozmetiky.
Citrusové ovocie patrí k najvýznamnejším zdrojom vitamínu C, citróny, limetky, pomaranče a grapefruity si preto pridávajte do smoothie, dresingov či vody.

VRÁSKY NA KRKU. 9 OVERENÝCH METÓD NA SPEVNENIE KRKU. VIDEO V ČLÁNKU

Vajcia

Slepačie vajcia obsahujú kolagén nachádzajúci sa v žĺtku a membránach vaječných škrupín. Práve druhé menované sa stali populárnym potravinovým doplnkom. Vajcia sú tiež bohaté na síru, minerál dôležitý pre tvorbu kolagénu. Síra podporuje druhú fázu detoxikácie pečene, kedy sa telo zbavuje škodlivín
z vonkajšieho prostredia, ktoré bránia tvorba kolagénu.

Bobuľovité ovocie

Bobuľovité ovocie obsahuje kyselinu elagovú, ktorá predchádza poklesu hladiny kolagénu vplyvom UV . Pomáha pri samotnej produkcii kolagénu a obsahuje vitamín C, ktorý spája už spomínané aminokyseliny pre tvorbu kolagénu.

Paradajky

Paradajky sú bohaté na antioxidant lykopén, ktorý chráni pokožku pred slnečným poškodením a poklesom hladiny kolagénu. Niektoré zdroje lykopénu napomáhajú kolagénovej syntéze, čo potvrdili aj niektoré štúdie. Okrem toho paradajky obsahujú rôzne antioxidanty (vrátane vitamínu C) ochraňujúce
pokožku na bunkovej úrovni, takže ich určite zo stravy nevynechávajte.

Tekvicové semienka

Tekvicové semienka predstavujú jeden z najbohatších rastlinných zdrojov zinku, ktorý pôsobí ako podpora kolagénovej syntézy. Štúdie tiež dokázali, že doplnky s obsahom zinku môžu spomaliť úbytok kolagénu, rovnako ako potraviny naň bohaté. Zinok tiež urýchľuje hojenie rán a udržiava zdravé bunkové
membrány, čo z neho robí živinu nevyhnutnú pre zdravie pokožky. Zinok nájdeme aj v obličkových fazuliach, garbanzo fazuliach, vlašských orechoch, kešu a mandliach.

Avokádo

Avokádo má úžasné antioxidačné účinky a vďaka obsahu vitamínu E predchádza úbytku kolagénu. Nájdeme v ňom tiež zdravé tuky, ktoré udržiavajú kožné bunky zdravé. Štúdia na potkanoch dokázala, že vďaka konzumácii avokádového oleja došlo v ich organizme k značnému nárastu rozpustného kolagénu,
čo by mohlo znamenať rovnaký účinok aj u ľudí.

Cesnak

Cesnak obsahuje síru, ktorá, ako sme už spomínali, napomáha syntéze a zabraňuje úbytku kolagénu. Spolu s cibuľou či šalotkou si ho určite pridávajte do jedál.

Chia semienka

Chia semienka sú výborným zdrojom omega-3 esenciálnych mastných kyselín zabraňujúcich predčasnému starnutiu. Udržiavajú pleť zdravú, vláčnu, jemnú a pevnú zvnútra navonok.

A čo výživové doplnky?

Nie každý kolagén vo forme výživových doplnkov musí byť vždy dobrou voľbou, pretože môže byť ťažšie vstrebateľný. Stavte na rybí kolagén, ktorý je ľahšie vstrebateľný.

Uvarte si vývar z kostí, k obedu si pridajte šalát zo zelenej listovej zeleniny a pravidelne konzumujte potraviny, ktoré sme vymenovali vyššie.

Komplexný a chutný kolagénový nápoj s kyselinou hyaluronovou a elastínom pre pružnú pleť a elimináciu celulitídy