11 domácich tipov na očné vrásky a ochabnutú pokožku okolo očí

Takže na úvod, absolútne tomu rozumiem. Viem, čo je to bojovať s očnými vráskami, opuchmi a kruhmi okolo očí. Po 40 tke sa tento problém zhoršuje a otázka je, ako si s tým poradiť.

Očné vrásky spôsobujú, že vyzeráme staršie a unavene. Sú prvým znakom starnutia pleti a často sa objavujú oveľa skôr akoby sme si želali. Koža je v tejto oblasti veľmi jemná a citlivá a často býva vystavená UV žiareniu bez potrebnej ochrany, na rozdiel od zvyšku tváre.
Ak túžite po krásnych očiach bez opuchov a vrások, nepotrebujete konzultáciu s dermatológom, ani predražené kozmetické procedúry. Stačí ak sa budete držať týchto rád. 

Čo spôsobuje vrásky a hruhy okolo očí?

Vznik očných vrások je prirodzeným procesom. Rýchlosť ich vzniku ako aj ich väčšia viditeľnosť je daná genetikou, no ovplyvňuje ich aj:

 • škodlivé slnečné žiarenie a nadmerné opaľovanie

 • zlá životospráva

 • gravitácia

 • činnosť mimických svalov

 • stres

 • nenosenie slnečných okuliarov

 • nedostatočný spánok

Moje top tipy

11 tipov ako sa zbaviť vrások okolo očí

Nedráždite si a nešúchajte oči

Nešúchajte si oči ak máte alergiu, pretože to môže dráždiť jemnú pokožku a spôsobiť opuchy a vrásky v okolí očí. Opatrne vyčistite oči niekoľkokrát denne teplou vlhkou handričkou až kým príznaky alergie neodznejú. Nešúchajte handričkou, len jemne pritláčajte až kým pálenie a svrbenie neustúpi. Používajte iba očné kvapky, ktoré odporučil váš lekár. Skvelé sú plátky uhorky na ktoré priložíte vychladenú tkaninu. Pomôže to zredukovať opuch očí.

Spánok a obklad z mlieka na opuchy v okolí očí

Kvalitný spánok je tiež dôležitým faktorom pre udržanie mladistvého vzhľadu. Častokrát sa stane, že aj napriek poriadnej dávky odpočinku sa zobudíme s opuchnutými očami. Preto si dajte pod hlavu ešte jeden vankúš, vyššie položená hlava napomáha predísť zbytočnému zadržiavaniu tekutiny v okolí očí.

Máte za sebou dlhú noc? Potrebujete iba pohár plnotučného  vychladeného mlieka, namočte doň dva vatové tampóny, nechajte ich poriadne nasiaknuť a potom ich položte na oči na zhruba 10 minút.  Tuky a bielkoviny obsiahnuté v mlieku pomôžu pleti vrátiť sa späť do normálu.

Akupresúra a cvičenie 

Začnite svoju dennú rutinu ošetrenia tváre špeciálnym cvičením tvárovej gymnastiky a akupresúrou. Stimuláciou týchto bodov podporíte lymfatický obeh, pomáha to vypnúť pokožku, eliminovať vrásky, podporíte tým tvorbu kolagénu a opuchy zmiznú. Aktívne precvičenie očných svalov ich prinúti udržať určité napätie a pevnosť.

Revitonika

Počuli ste o revitonike? Ak svaly tváre neustále namáhame a neuvoľňujeme, dostávajú sa do stavu hyperspazmu: svaly sú neustále stiahnuté. Súčasne sú anatomicky mimické svaly na jednom konci pripevnené ku kostiam lebky a na druhom konci ku koži alebo priľahlým svalom. Čo sa stane, keď je sval stlačený? Sťahuje kožu alebo sval, ku ktorému je pripevnený. Zhoršuje sa lymfatický a krvný obeh, vnikajú vrásky, kruhy a vačky. Revitonika je palpačná technika, ktorá slúži na uvoľnenie hypertonusu a spazmov.

Vitamín C  a omega 3 kyseliny 

Používajte aj sérum s vitamínom C, ale dbajte nato, aby sa nedostalo do očí. Podľa posledných výskumov Vitamín C podávaný lokálne, môže podporiť produkciu kolagénu a podporuje zdravší vzhľad pokožky. 

Pokiaľ do svojho jedálnička zaradíte ryby, hlavne lososa, ktorý je zdrojom esenciálnych mastných kyselín, ste na dobrej ceste ku zdravšej pokožke bez vrások. Odporúčam vyskúšať olej z krilu. Je to koncentrovaný prípravok so silnými antioxidačnými vlastnosťami. Kúpite v lekárni. 

V noci používajte retinol

 Ak čítate moje články iste viete, že na retinol nedám dopustiť. Noc je ideálny čas vydať sa do boja s ťažkými zbraňami – retinoidmi. Účinok Retinolu pre redukciu vrások bol dokázaný mnohými štúdiami. Pokožka na našej tvári je však rôzne tenká a preto aj sérum pre starostlivosť o očné okolie vyžaduje špeciálnu koncentráciu. 

Tieto deriváty vitamínu A, často nazývané retinol, majú preukázateľné účinky na linky a vrásky, pretože výrazne podporujú produkciu kolagénu a elastínu,  naviac tiež zosvetľujú tmavé miesta pleti. Retinol je jednoducho bojovník. Zapamätajte si, že tieto produkty vždy treba používať v noci.

Absolútnou špičkou v ošetrení je Medik8 r-Retinoate očné sérum . r-Retinoate očné sérum aktivujúce mladosti využíva silu legendárnej patentovanej molekuly retinyl retinoate, vďaka ktorej dramaticky vyhladzuje jemné ryhy a vrásky okolo očí a očnému okoliu dodáva svieži, omladený vzhľad. A rovnako ako klasické sérum aktivujúce mladosť r-Retinoate je i toto očné sérum vďaka unikátnej forme vitamínu A vhodné pre používanie nielen večer, ale aj ráno.

Očné séra a krémy s retinolom

Kruhy pod očami

Môže za nich nedostatok spánku, chýbajúce minerály a vitamíny, ale aj zanedbaný pitný režim. Našťastie existujú jednoduché domáce riešenia, ktoré ich takmer okamžite zmiernia:

 • Dve vrecúška čierneho alebo kamilkového čaju zalejte vriacou vodou, nechajte vychladnúť a vlažné ich priložte na zatvorené oči. Po 5 minútach bude vaše očné okolie upokojené a zrelaxované.
 • Ďalší zázračný prostriedok na lepšie prekrvenie a optimálnu výživu očného okolia je mandľový olej. Ráno aj večer ním masírujte okolie očí.
 • Naneste očný krém pod a aj nad make-up. Vyskúšajte rad výrobkov starostlivosti o pleť ktoré sú hypoalergénne. Vyhnite sa produktom s farbivami a s prídavkami parfumov. 
 • Vyskúšajte prípravok Medik8 Illuminating balm. Receptúra bola špeciálne vyvinutá na redukciu tmavých kruhov pod očami a opuchov okolo očí. Krém pokožku v očnom okolí omladí, presvetlí a celkovo zlepší jej vzhľad.

Pozor na slnko

Vyhnite sa prílišnému slneniu. Vždy noste okuliare a chráňte si zrak. Okrem toho si doprajte dostatok odpočinku a kvalitný hydratačný krém pred spaním. Ricínový olej bez vône môže byť veľmi prospešný. Olej opuncie dokáže vyhladiť očné vrásky a zjemní stračie nôžky.

Masky a séra proti vráskam v okolí očí

 • Maska z vaječných bielkov: Vajcia sú nielen chutné pre chuťové poháriky, zdravé pre telo, ale navyše priaznivo pôsobia na pleť. Vaječné bielky môžete aplikovať na očné okolie alebo inú časť tváre, nechať zaschnúť a následne opláchnuť vlažnou vodou. Dokážu stiahnuť pleť, a tým aj zmierniť výrazné vrásky.
 • Ananás a jablko: ananás obsahuje enzým – bromelín, ktorý pomáha ošetrovať očné vrásky. Zmiešajte čerstvú jablkovú a ananásovú šťavu v pomere 1:1 a namočte doň 2 vatové tampóny. Priložte na oči a nechajte pôsobiť 20 minút. Aplikujte denne.
 • Omladzujúce očné sérum z esenciálnych olejov: Zmiešajte 30 ml jojobového oleja s 5 kvapkami esenciálneho oleja z ruže a 5 kvapiek esenciálneho oleja z harmančeka. Uložte túto zmes v sklenenej fľaštičke. Použite kvapku tohto séra pod a okolo očí. To očné sérum je ideálne pre omladenie a stiahnutie uvoľnenej pokožky okolo očí.

Maska proti vráskam okolo očí

Hydrogélová očná maska instantne pomáha unaveným očiam. Zjemňuje očné vačky, kruhy a vyhladzuje vrásky. Vďaka jedinečnej technológii materiálu a koncentrovanému obsahu kolagénu, kyseliny hyalurónovej a extraktu z morských rias pokožku okamžite hydratuje a pri jej chladivom efekte si oči oddýchnu.

Je ergonomicky tvarovaná podľa obrysov očného okolia, vďaka čomu k pokožke tesne priľnie a Vy sa počas jej pôsobenia môžete bez obmedzenia venovať všetkým bežným činnostiam. Masku nechajte pôsobiť 20-30 minút, následne okolie očí jemne premasírujte.

Hydrogélové očné náplaste

Masáž očného okolia

Masážami uvoľníte tvárové svaly, zlepšíte prekrvenie pokožky a navyše podporíte regeneráciu väzivových a elastických štruktúr.

1. Naneste očný krém alebo sérum jemným poklopávaním. Výborný je aj krém by ANNA BRANDEJS

2. Prostredníkom a prstenníkom si jemne prechádzajte od koreňa nosa po pod-očnicovom oblúku až ku spánkom. Je to pohyb podobný utieraniu sĺz. Urobte tak 10x po pod-očnicovom a 10x po nadočnicovom oblúku.

3. Medzi palec a ukazovák jemne zovrite kožu pod obočím tak (pravou rukou pravú, ľavou ľavú), že ukazováky máte nad obočím, palce pod obočím. Jemnými stlačeniami sa pomaly posúvajte po línii obočia smerom k vonkajším kútikom očí. Tu kožu prstami zľahka pritlačte. Opakujte 7 x najlepšie ráno.

Ak chcete vedieť viac a začať cvičiť pravidelne, stiahnite si eBook zdarma a neskôr si zadovážte aj jeho kompletnú verziu.

Pridajte sa k nám na Facebooku a prečítajte si aj 12 tipov proti vráskam pod očami a očný krém